Choć tak podobnie brzmiące i co więcej, posiadające wiele identycznych form deklinacyjnych, poniższe wyrazy oznaczają zupełnie coś innego. Ciekawostka jest fakt, że wyodrębnienie obu form jest stosunkowo świeże. Zaproponowane zostało przez autorów polskich atlasów anatomicznych pod koniec XIX wieku, jednak wprowadzono je dopiero w latach 60. wieku kolejnego. Zachęcamy uważną lekturę definicji obu wyrazów, a także ich przykładów praktycznego użycia w zdaniach. Dzięki temu nie popełnisz błędu polegającego na omyłkowym użyciu słowa niezgodnego z kontekstem zdania.

Poprawna pisownia

kręg

Poprawna pisownia, znaczenie: kręg to inaczej podstawowa jednostka anatomiczna, budująca kręgosłup. Pojedynczy kręg składa się z trzonu i łuku (razem tworzą one kanał, przez który przechodzi rdzeń kręgowy), a także z kilku różnych wyrostków.

Przykłady poprawnej pisowni

Pierwszy kręg szyjny nosi nazwę kręgu obrotowego, niekiedy mówimy na niego również atlas.
W wyniku urazu głowy i szyi uszkodzony został drugi kręg piersiowy.
Z uwagi na charakter wieloletniej pracy pacjenta, kręg uległ przeciążeniu i w konsekwencji złamaniu kompresyjnemu.


Poprawna pisownia

krąg

Poprawna pisownia, znaczenie: krąg natomiast to inaczej okrąg. Dodatkowo określamy tak również grupę ludzi, których coś zrzesza – na przykład wspólna pasja czy też praca – a także osoby siedzące razem wokół czegoś.

Przykłady poprawnej pisowni

Krąg ludzi momentalnie obstąpił miejsce zbrodni.
Krąg podejrzanych w tej sprawie zawęża się – to znaczy, że jesteśmy coraz bliżej jej rozwikłania.
Kiedy tylko wyszła z basenu, momentalnie otoczył ją krąg gratulujących medalu osób.