Każde z poniższych wyrażeń może być użyte we współczesnej polszczyźnie, jednak kluczem do ich prawidłowego stosowania jest znajomość znaczenia obu tych konstrukcji i umiejętność wybrania tej, która pasuje do kontekstu zdania – nie mogą być one bowiem używane wymiennie. W związku z tym rekomendujemy zapoznanie się z definicjami dla każdego z nich, choć nieocenione okazać się mogą również przedstawione przykłady praktycznego użycia w zdaniach. Gdyby pojawiły się niejasności nasza redakcja chętnie przyjdzie z pomocą w sekcji komentarzy poniżej.

Poprawna pisownia

zapewne

Poprawna pisownia, znaczenie: słowo zapewne jest partykułą, za pomocą której sygnalizujemy w zdaniu, że dane stwierdzenie to wyłącznie nasz domysł. Zastosowany samodzielnie, wyraz ten oznacza, że mówiący chce wnieść pewne zastrzeżenia do danej wypowiedzi, jednak w zasadzie się z nią zgadza.

Przykłady poprawnej pisowni

Zapewne jest dobrym człowiekiem, jednak sposób jego zachowania względem Ciebie budzi mój niepokój.
Ktoś puka do drzwi, to zapewne babcia, która zapomniała kluczy.
Zapewne wiedziała, jak zasmuci Cię ta informacja, a jednak Ci ją przekazała.


Poprawna pisownia

za pewne

Poprawna pisownia, znaczenie: za pewne to połączenie przyimka za oraz przymiotnika pewne, oznaczającego: takie, które bez wątpienia nastąpi, nieulegające wątpliwościom.

Przykłady poprawnej pisowni

Muszę jej podziękować za pewne wskazówki dotyczące zbliżającego się egzaminu.
Nie powinny wyglądać na za pewne siebie, nie zyska to im sympatii komisji.
Ta dziewczyna trafiła do więzienia za pewne przewinienie, nie wiem jednak do końca, jakie.