Zgodnie z zasadami języka polskiego poprawna pisownia jest tylko jedna i jest nią zapis z powrotem. Jest to pisownia rozdzielna z przyimkiem z. Jednocześnie warte nadmienienia jest, że błędne pisownie mogą wynikać z takiego właśnie zapisu podobnych słów, które w wyniku zmian reguł językowych były w przeszłości zapisywane w inny sposób – etymologicznie zgodnie z regułą obowiązującą do roku 1938 pisane osobno. I tak przykładowo spoza dawniej zapisywane było z poza, spomiędzy, którego dawniej poprawną pisownią było z pomiędzy, sprzed, gdzie dawny właściwy zapis to z przed oraz sponad, które dawniej poprawnie zapisywało się z ponad. Mamy nadzieję, że takie wyjaśnienie pomoże Ci zapamiętać, że zwrotu z powrotem ta zmiana zasad nie dotyczyła. Jeśli masz dalsze pytania zachęcamy do ich zadania w sekcji komentarzy – na wszystkie odpowiadamy niezwłocznie i zupełnie bezpłatnie!

Poprawna pisownia

z powrotem

Poprawna pisownia, znaczenie: jest to fraza przysłówkowa o znaczeniu: ponownie, ale tym razem w kierunku powrotnym, to znaczy obierając kierunek przeciwny do pierwotnego. Kolejne znaczenie zwrotu z powrotem to znowu przywracając pierwotny stan, zaś do jego synonimów zaliczyć możemy: na nowo, na powrót, nazad i znowu, w gwarze również: abarot i abarotna, zaś na śląsku dodatkowo: curig i nazod.

Przykłady poprawnej pisowni z powrotem

Kamil od przeszło pięciu godzin łaził tam i z powrotem. Wynikało to najpewniej nerwów, które towarzyszyły mu przed jutrzejszym egzaminem.
Droga z powrotem wydawała się o wiele krótsza i jednocześnie przystępniejsza.
Przypominam Ci o produktach, które koniecznie musisz kupić, jak będziesz jechał z powrotem. Bez nich nie będziemy w stanie upiec ciasta dla Twojej mamy.
Dziś jestem jeszcze u dziadków na wsi ale jutro planuję jechać z powrotem do domu.


Niepoprawna pisownia

spowrotem

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

zpowrotem

Niepoprawna pisownia

Z powrotem SJP

SJP to słownik języka polskiego tworzony przez internautów, zawiera on dwie podstawowe definicje wyrażenia z powrotem (na powrót). Pierwsza tyczy się ruchu w kierunku powrotnym, druga zaś znaczenia podjęcia jakiegoś zagadnienia znowu lub na nowo.

Z powrotem PWN

Słownik PWN bardzo zdawkowo prezentuje definicję tego wyrażenia, ogranicza się ona bowiem wyłącznie do krótkiego przedstawienia obu znaczeń, to jest: w kierunku powrotnym oraz na nowo.

Z powrotem synonim

Wyrażenie posiada zbiór synonimów, czyli wyrazów bliskoznacznych, którymi może zostać zastąpione. Dla ułatwienia posortowaliśmy ich listę według popularności występowania na co dzień w języku polskim: wstecz, do tyłu, w tył, ku tyłowi oraz nazad. Wszystkie przedstawione tu synonimy kwalifikujemy do jednej grupy znaczeniowej – związana jest ona z zawracaniem. Warto zauważyć również, że na górze strony przedstawiamy także mniej popularne obowiązujące na Śląsku synonimy lokalne oraz synonimy gwarowe.

Z powrotem po angielsku

z powrotem tłumaczy się na język angielski na dwa sposoby w zależności od znaczenia, prezentujemy je poniżej:
1. z powrotem (adverb/przysłówek) – back;s
2. z powrotemfro, jako część wyrażenia to and fro oznaczającego tam i z powrotem.