Zgodnie z zasadami języka polskiego poprawna pisownia jest tylko jedna i jest nią zapis z powrotem. Jest to pisownia rozdzielna z przyimkiem z. Jednocześnie warte nadmienienia jest, że błędne pisownie mogą wynikać z takiego właśnie zapisu podobnych słów, które w wyniku zmian reguł językowych były w przeszłości zapisywane w inny sposób – etymologicznie zgodnie z regułą obowiązującą do roku 1938 pisane osobno. I tak przykładowo spoza dawniej zapisywane było z poza, spomiędzy, którego dawniej poprawną pisownią było z pomiędzy, sprzed, gdzie dawny właściwy zapis to z przed oraz sponad, które dawniej poprawnie zapisywało się z ponad. Mamy nadzieję, że takie wyjaśnienie pomoże Ci zapamiętać, że zwrotu z powrotem ta zmiana zasad nie dotyczyła. Jeśli masz dalsze pytania zachęcamy do ich zadania w sekcji komentarzy – na wszystkie odpowiadamy niezwłocznie i zupełnie bezpłatnie!

Poprawna pisownia

z powrotem

Poprawna pisownia, znaczenie: jest to fraza przysłówkowa o znaczeniu: ponownie, ale tym razem w kierunku powrotnym, to znaczy obierając kierunek przeciwny do pierwotnego. Kolejne znaczenie zwrotu z powrotem to znowu przywracając pierwotny stan, zaś do jego synonimów zaliczyć możemy: na nowo, na powrót, nazad i znowu, w gwarze również: abarot i abarotna, zaś na śląsku dodatkowo: curig i nazod.

Przykłady poprawnej pisowni

Kamil od przeszło pięciu godzin łaził tam i z powrotem. Wynikało to najpewniej nerwów, które towarzyszyły mu przed jutrzejszym egzaminem.
Droga z powrotem wydawała się o wiele krótsza i jednocześnie przystępniejsza.
Przypominam Ci o produktach, które koniecznie musisz kupić, jak będziesz jechał z powrotem. Bez nich nie będziemy w stanie upiec ciasta dla Twojej mamy.
Dziś jestem jeszcze u dziadków na wsi ale jutro planuję jechać z powrotem do domu.


Niepoprawna pisownia

spowrotem

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

zpowrotem

Niepoprawna pisownia

Zbliżone wyszukania prowadzące do tej strony

Wiele zapytań może prowadzić do naszej strony, są to między innymi: spowrotem spowrotem (oba zapisy są tu niepoprawne), z powrotem do domu, spowrotem czy z powrotem zapytaj (pierwsza pisownia jest błędna), otrzymać z powrotem. Zapytania tyczą się również języków obcych (z powrotem po angielsku) i encyklopedii (spowrotem wikipedia), jak również zwrotów (tam i z powrotem).