Zgodnie z zasadami języka polskiego poprawna pisownia jest tylko jedna i jest nią zapis z powrotem. Jest to pisownia rozdzielna z przyimkiem z. Jednocześnie warte nadmienienia jest, że błędne pisownie mogą wynikać z takiego właśnie zapisu podobnych słów, które w wyniku zmian reguł językowych były w przeszłości zapisywane w inny sposób – etymologicznie zgodnie z regułą obowiązującą do roku 1938 pisane osobno. I tak przykładowo spoza dawniej zapisywane było z poza, spomiędzy, którego dawniej poprawną pisownią było z pomiędzy, sprzed, gdzie dawny właściwy zapis to z przed oraz sponad, które dawniej poprawnie zapisywało się z ponad. Mamy nadzieję, że takie wyjaśnienie pomoże Ci zapamiętać, że zwrotu z powrotem ta zmiana zasad nie dotyczyła. Jeśli masz dalsze pytania zachęcamy do ich zadania w sekcji komentarzy – na wszystkie odpowiadamy niezwłocznie i zupełnie bezpłatnie!
Poprawna pisownia, znaczenie: jest to fraza przysłówkowa o znaczeniu: ponownie, ale tym razem w kierunku powrotnym, to znaczy obierając kierunek przeciwny do pierwotnego. Kolejne znaczenie zwrotu z powrotem to znowu przywracając pierwotny stan, zaś do jego synonimów zaliczyć możemy: na nowo, na powrót, nazad i znowu, w gwarze również: abarot i abarotna, zaś na śląsku dodatkowo: curig i nazod.
Przykłady poprawnej pisowni z powrotem
Kamil od przeszło pięciu godzin łaził tam i z powrotem. Wynikało to najpewniej nerwów, które towarzyszyły mu przed jutrzejszym egzaminem.
Droga z powrotem wydawała się o wiele krótsza i jednocześnie przystępniejsza.
Przypominam Ci o produktach, które koniecznie musisz kupić, jak będziesz jechał z powrotem. Bez nich nie będziemy w stanie upiec ciasta dla Twojej mamy.
Dziś jestem jeszcze u dziadków na wsi ale jutro planuję jechać z powrotem do domu.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Z powrotem SJP
SJP to słownik języka polskiego tworzony przez internautów, zawiera on dwie podstawowe definicje wyrażenia z powrotem (na powrót). Pierwsza tyczy się ruchu w kierunku powrotnym, druga zaś znaczenia podjęcia jakiegoś zagadnienia znowu lub na nowo.
Z powrotem PWN
Słownik PWN bardzo zdawkowo prezentuje definicję tego wyrażenia, ogranicza się ona bowiem wyłącznie do krótkiego przedstawienia obu znaczeń, to jest: w kierunku powrotnym oraz na nowo.
Z powrotem synonim
Wyrażenie posiada zbiór synonimów, czyli wyrazów bliskoznacznych, którymi może zostać zastąpione. Dla ułatwienia posortowaliśmy ich listę według popularności występowania na co dzień w języku polskim: wstecz, do tyłu, w tył, ku tyłowi oraz nazad. Wszystkie przedstawione tu synonimy kwalifikujemy do jednej grupy znaczeniowej – związana jest ona z zawracaniem. Warto zauważyć również, że na górze strony przedstawiamy także mniej popularne obowiązujące na Śląsku synonimy lokalne oraz synonimy gwarowe.
Z powrotem po angielsku
z powrotem tłumaczy się na język angielski na dwa sposoby w zależności od znaczenia, prezentujemy je poniżej:
1. z powrotem (adverb/przysłówek) – back;s
2. z powrotem – fro, jako część wyrażenia to and fro oznaczającego tam i z powrotem.
Tak, przed ale powinien być przecinek.
Przykłady poprawnej pisowni z powrotem
„Dziś jestem jeszcze u dziadków na wsi ale jutro planuję jechać z powrotem do domu.”
Czy nie zginął tu gdzieś przecinek przed „ale”?
Dziękuję za artykuł, który przypomniał mi o poprawnej pisowni. Ostatnio napisałem w sms słowo spowrotem. Teraz zapamiętam, że poprawnie pisze się z powrotem. Dziękuję
Z tym jak mi się wydaje sporo osób ma problem, choć akurat ja nie robie tego błędu, ale się spotkałem z błędną formą i w sumie nie wiem czy to wynik tego, że ktoś jakoś ze słyszenia próbuje pisać. Trudna sprawa w sumie.
Reklamy są po to, aby utrzymać stronę. Można zainstalować wtyczkę AdBlock i wtedy żadne reklamy w internecie, także na naszej stronie nie będą się wyświetlały.
Reklamy na Waszej stronie sa ni do zniesienia! Czy m ozna cos zaplacic, zeby sie nie pojawialy?
Pewnie niektórym wyda się to zabawne, ale do 18 roku życia myślałem, że poprawna jest wersja „spowrotem”. Dopiero dziewczyna mnie poprawiła i z tego wstydu zapamiętałem. Jak ja skończyłem szkołę? Jak zdałem polski na 4? Sam się dziwię!
Myślę, że wiele osób ma z poprawną pisownią tego słowa, które tak naprawdę nie jest takie trudne. Ja potrzebowałem naprawdę dużo czasu zanim udało mi się zapamiętać, jak pisać to prawidłowo. Dzisiaj nie mam tego problemu.
Mnie w szkole polonisci uczyli, ze to sa swa oddzielne wyrazenia: z powrotem, np. z powrotem wiosny, z powrotem taty, oraz spowrotem, czyli ponownie, np. wracam spowrotem do tego tematu. Cos sie w tym jezyku pogmatwalo teraz.
„nie dało się prościej? tak jest dobrze – tak jest źle i już, dziękuję dobranoc. po co komu takie długie wytłumaczenie jak i tak wiadomo, które jest poprawnie a które źle?”
Zawsze może być prościej: pisz tak i tak – a dlaczego? – bo tak i już! Tyle tylko, że jest to wersja dla… No właśnie:)) Nie potrzebne Ci wytłumaczenie – nie czytaj, ale innym, którym „bo tak” nie wystarcza, się przyda.
Zawsze się zastanawiałam nad odpowiednim zapisem tego słowa. Skoro piszemy „spod”, to dlaczego nie piszemy „spowrotem”, tylko „z powrotem”? Teraz już wiem, że wiele lat temu doszło do zmian reguł językowych. Szkoda tylko, że objęły nie wszystkie wyrazy, bo teraz mamy problem!
ja już nie mam siły z tym słówkiem – zapamiętuję, piszę poprawnie, a potem napiszę z 1 czy 2 razy błędnie i wchodzi mi w krew od nowa i znowu miesiąc zapamiętywania na nowo, okropność ://
Pomogło w przygotowaniu do pracy klasowej z polaka polecam
ej to jest spoko! nigdy tego nie wiem iiii pomogło bo chyba już teraz w końcu zapamiętam 😛
całkiem przydatne, te objaśnienia jak dla mnie trochę za długie i za trudne, ale dzięki oznaczeniu idzie się połapać 😉
super, bardzo wam dziękuję, bo było mi to potrzebne do charakterystyki!
Dzięki, bardzo pomogło 🙂
ja zawsze piszę z powrotem, w sumie to co innego tu sprawdzałem ale pojawiło się z boku to kliknęłam i teraz piszę komentarz 😛
Hanka, pisze i piszę to różne słowa. No i przecinki. Dramat.
nie dało się prościej? tak jest dobrze – tak jest źle i już, dziękuję dobranoc. po co komu takie długie wytłumaczenie jak i tak wiadomo, które jest poprawnie a które źle? no ale dzięki i tak, pozdro
Nie trzeba być nieukiem, aby popełniać błędy. Dziękuję za rozwianie wątpliwości, bo mimo tego, że rzadko zdarza mi się nie wiedzieć, jak coś poprawnie napisać, akurat w tym wypadku potrzebowałam przypomnienia 🙂
Wszystko tu jest dobrze na tej stronie – potwierdzam i dziękuję w imieniu nieuków co nie wiedzą jak to się pisze poprawnie 😉
Ostatnio zastanawialiśmy się czy w przypadku podwójnego użycia „z powrotem” w zdaniu, weźmy na przykład konstrukcję taką jak: „Mieliśmy problem „z powrotem” do domu, bo mi uciekł ostatni pociąg i teraz muszę iść „spowrotem” do szkoły”. Ale okazuje się, że i w takie sytuacji poprawne będzie wyłącznie „z powrotem” – tyle że w tym przypadku należy je dwukrotnie powtórzyć w zdaniu.
Uważam, ze „spowrotem” oznacza to samo co „znów”. Np: „znów wróciłam do pracy” lub „spowrotem wróciłam do pracy”. „Z powrotem” rozumiem jako „po powrocie”. Np: „Z powrotem do pracy zmieniłam podjęcie do pewnych spraw” czyli „Po powrocie do pracy (przejrzałam na oczy) i zmieniłam podjęcie do pewnych spraw”.
Ciekawa jestem czy ktoś się ze mną zgadza? Pisze to dlatego ponieważ jedyne odpowiedzi jakie znalazłam to takie, ze jedyną poprawną formą jest „z powrotem”. Może za mało szukałam. Hanka
Dziękuję za pomoc
Ktoś wie dlaczego?
Dzięki za pomoc, przydało mi się przy nauki do dyktanda. Potrafi się niestety mylić bo jest np. „stąd” a nie „z tąd” a tu jednak „z powrotem” a nie „spowrotem”, wersje „zpowrotem” raczej raczej odrzuciłam już na początku, bo od razu wydawała mi się podejrzana 😉