Na tej stronie prezentujemy dwie poprawne formy rzeczownika „osoba”, którego znaczenie w mianowniku to pojedynczy człowiek (ktoś konkretny), bohater dramatu, w prawie podmiot czynności prawnych, a także bywa pojęciem używanym do określenia formy czasownika, w zależności od wykonawcy czynności. Obie formy tego słowa są poprawne (czyli zarówno osobom, jak i osobą to nie błąd!), ale formy te oznaczają inne liczby i przypadki, a więc stosowanie ich wymiennie jest błędem. Musisz wybrać, która forma pasuje do kontekstu Twojego zdania, a pomogą Ci w tym nasze przykłady i definicje. Nadal nie wiesz? Daj znać w komentarzu, a pomożemy!

Poprawna pisownia

osobom

Poprawna pisownia, znaczenie: celownik (komu? czemu?) liczby mnogiej słowa „osoba” – odnosi się do wielu osób, którym np. przyglądam się.

Przykłady poprawnej pisowni

Marta to szemrana dziewczyna, ale również nie ufałbym pozostałym osobom z jej towarzystwa.
Policjanci od tygodnia przyglądali się dorosłym osobom wchodzącym do szkoły podstawowej – mieli nadzieję złapać dilera narkotyków.
Sprzedaż alkoholu i wstęp do naszego lokalu osobom nietrzeźwym bądź nieletnim jest surowo wzbroniony!


Poprawna pisownia

osobą

Poprawna pisownia, znaczenie: narzędnik (z kim? z czym?) liczby pojedynczej słowa „osoba”, tyczy się jednej osoby z którą na przykład spotykam się, idę, rozmawiam, jadę lub pracuję.

Przykłady poprawnej pisowni

Kasia przyszła na bal z osobą towarzyszącą, którą ku zdziwieniu wszystkich okazał się być Bartek.
Niestety nie jesteś osobą, z którą chciałabym się związać na stałe, przykro mi.
Żeby zaliczyć ten egzamin z prawa handlowego musisz przede wszystkim zrozumieć jaka jest różnica między osobą fizyczną a osobą prawną.