Choć oba wyrażenia funkcjonują w języku polskim, ich znaczenia są różne, dlatego nie należy stosować ich wymiennie. W większości sytuacji poprawną pisownią będzie pisownia łączna – naprawdę, jednak aby na pewno nie popełnić błędu polegającego na użyciu niepoprawnej formy (takiej, która nie pasuje do kontekstu zdania) zapoznaj się z poniższymi definicjami znaczeń oraz przykładami użycia, a w razie wątpliwości pamiętaj o możliwość zadania naszej redakcji pytania językowego.
Poprawna pisownia, znaczenie: zwrot naprawdę to partykuła, której zadaniem jest potwierdzenie, że coś jest zgodne z prawdą lub z rzeczywistością. Dodawana bywa do czasownika, przymiotnika, rzeczownika, przysłówka lub liczebnika. Wyrazu tego możemy też użyć w celu wyrażenia zdziwienia lub niedowierzania osoby mówiącej. Synonimy naprawdę to między innymi: rzeczywiście, zaprawdę, doprawdy, istotnie.
Przykłady poprawnej pisowni
Jestem dziś naprawdę bardzo zmęczona, czy możemy przełożyć tę rozmowę na jutro?
Czy naprawdę uważasz, że będę chciała z Tobą rozmawiać po tym, co mi zrobiłeś?
Wczorajszy wieczór był naprawdę niezapomniany.
Poprawna pisownia, znaczenie: konstrukcja na prawdę to z kolei zestawienie ze sobą przyimka na oraz rzeczownika prawda odmienionego w bierniku liczby pojedynczej. Jeżeli wyrazy te po prostu występują obok siebie w zdaniu, to nie należy ich łączyć.
Przykłady poprawnej pisowni
Rozmawiając z nią, nie licz na prawdę – z jej ust padają tylko kłamstwa.
Spytam Cię po raz ostatni i tym razem liczę na prawdę – gdzie byłeś wczoraj o godzinie dwudziestej?
Ile mogę czekać na prawdę usłyszaną z Twoich ust? Moja cierpliwość się kończy.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Ah, o to chodziło. Faktycznie było to nasze przeoczenie i mogło wprowadzać w błąd. Usunęliśmy hasło ze znaczkiem czerwonym, teraz już powinno być wszystko jasne i zrozumiałe 🙂 Pozdrawiamy!
Najpierw przy zapisie „na prawdę” jest znaczek zielony. Jednak poniżej jest ten sam zapis ze znaczkiem czerwonym.
Niżej piszemy, że w takich sytuacjach wyrazów na i prawdę nie należy łączyć. Co jest niepoprawne w naszym opisie?
Ciekawe – piszecie, że „na prawdę” jest poprawnym zapisem, a niżej, że nie jest…
Poprawnie jest: chyba naprawdę.
Czy zwrot „chyba naprewdę” jest poprawny
Pokazał naprawdę jaki jest to poprawna pisownia.
Pokazał naprawdę jaki jest
Skorzystałem z porady choć okazało się, że myślałem prawidłowo. Jednak zawsze lepiej sprawdzić niż zrobić głupi błąd, którego już potem nie będzie się dało odkręcić. Fajna strona, na pewno warto tutaj zaglądać.
naprawdę, zaprawdę, po prawdzie, prawdę powiedziawszy… – dużo jest takich słówek z użyciem prawdy. niektórzy mają problem czy razem, czy osobno, a inni, czy na końcu „e”, czy też może „ę”. język polski jest trudny.
Słowo, które mnie osobiście do dzisiaj sprawia trudność. Łapię się na tym, że muszę się naprawdę poważnie zastanawiać nad tym, jak to napisać. A przecież tak często je wykorzystuję, że już dawno powinnam to przyswoić 😀
Język polski posiada naprawdę wiele pułapek! Zaczęłam to rozumieć dopiero, gdy mój znajomy z Niemiec zaczął się uczyć naszego języka. Pytał między innymi dlaczego poprawny zapis to „naprawdę”, a nie „naprawdę”, bo przecież chodzi głównie o tę prawdę, tak jak w „na pewno” chodzi o pewność. Ktoś wie skąd bierze się zapis łącznie tego słowa?
chyba coś niezbyt…