Obydwie przedstawione niżej formy zapisu są poprawne, jednak zależnie od znaczenia, poprawna pisownia będzie wyglądać inaczej. W znacznej większości przypadków poprawne będzie użycie wariantu masaż przez ż z kropką, dlatego dla ułatwienia oznaczyliśmy formę masarz będącą nazwą zawodu jako niepoprawną.

Niepoprawna pisownia

masarz

Niepoprawna pisownia, wyjątkiem jest przestarzale znaczenie tego słowa, oznaczające rzeźnika wyrabiającego wędliny lub sprzedawcę w sklepie z mięsem i wędlinami. Masarz to osoba pracująca w masarni, rzeźni, lub po prostu w zakładzie mięsnym. Zasada ortograficzna pisowni tego wyrazu jest taka sama jak w przypadku pisowni innych zawodów (piekarz, kucharz, tynkarz) – zawody piszemy przez rz. Osobę pracującą w masarni nazywa się również często rzeźnikiem.

Przykłady poprawnej pisowni

Nie umiałbym pracować jako masarz. To nie na moje nerwy.
Praca jako masarz nie zalicza się to najłatwiejszych. Trzeba mieć nerwy ze stali.
Słyszałem, że jesteś masarzem. Opowiedz o tej pracy.


Poprawna pisownia

masaż

Poprawna pisownia, znaczenie: masaż jest zabiegiem w którym masażysta rozciąga i masuje nam mięśnie. Masaż może mieć charakter rehabilitacyjny, ale też może on być formą relaksu po ciężkim tygodniu i wysiłku fizycznym. Masaż z racji na francuskie słowo massage zapisujemy przez ż (zachodzi oboczność, czyli wymiana g na ż). Zapis ten motywuje także artykulacja francuskiego słowa gdzie g wymawiane jest właśnie jako ż.

Przykłady poprawnej pisowni

Lubię masaże, często na nie chodzę, ostatnio byłem w sobotę.
Bolą mnie plecy po wczoraj. Gdzie robią u nas w mieście jakiś dobry masaż?
Ten masażysta podobno jest dobry, koleżanka ostatnio go chwaliła.


Niepoprawna pisownia

masasz

Niepoprawna pisownia