Niepoprawna pisownia

prezęt

Niepoprawna pisownia


Poprawna pisownia

prezent

Poprawna pisownia, znaczenie: etymologia słowa prezent oparta jest na języku łacińskim i pochodzi od presentare, co oznacza prezentować, przedstawiać. Podobna forma używana jest w języku angielskim (present), niemieckim (das präsent) i francuskim (présen). Dlatego poprawna pisownia, poparta pochodzeniem słowa to prezent. Prezent jest rzeczownikiem rodzaju męskorzeczowego w liczbie pojedynczej. Synonimy: upominek, pamiątka, niespodzianka.
Określenie prezent było używane w języku polskim już w XVI wieku i pierwotnie oznaczało dar lenny przedstawiany publicznie dla władcy. Obecnie prezent kojarzony jest z podarowaniem komuś rzeczy materialnej, przekazaniem daru, w celu sprawienia przyjemności. Prezentem mogą być również życzenia, wyświadczenie przysługi, realizacja jakiegoś zadania, zrobienie czegoś za kogoś. Synonimy: podarunek, niespodzianka, gratis.

Przykłady poprawnej pisowni

Uwielbiam czytać romanse i powieści historyczne, dlatego najlepszym dla mnie prezentem zawsze jest książka.
Z okazji Walentynek Michał zaprosił swoją narzeczoną do restauracji i w prezencie podarował jej wykwintną kolację i bukiet róż.
Wymyśliłam nietypowy prezent dla mojej babci, zamówiłam jej i opłaciłam usługę sprzątania mieszkania dwa razy w miesiącu.


Niepoprawna pisownia

present

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

prezend

Niepoprawna pisownia