Choć oba wyrażenia funkcjonują na co dzień w języku polskim, oznaczają zupełnie coś innego, są również innymi częściami mowy i pełnią w zdaniach różne funkcje – w związku z tym ich zamienne używanie jest niedopuszczalne. Aby dowiedzieć się, który z wariantów będzie pasował do kontekstu Twojego zdania zapoznaj się z definicjami i przykładami użycia, które nasza redakcja opracowała poniżej. Jeśli masz dodatkowe pytania zachęcamy do ich zadawania w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

odnowa

Poprawna pisownia, znaczenie: odnowa to rzeczownik, oznaczający przywrócenie czemuś wyglądu rzeczy nowej, zmianę poprawiającą stan czegoś, a także odtwarzanie przez organizm utraconych lub uszkodzonych części, tkanek czy też komórek.

Przykłady poprawnej pisowni

Odnowa uszkodzonej tkanki nerwowej jest możliwa, jednak trwa bardzo długo.
Odnowa zerwanych więzów rodzinnych to jedyne, o czym marzyła, spędzając samotnie kolejne święta.
Kościół przeprowadził zbiórkę pieniędzy, której celem była odnowa zniszczonej już elewacji.


Poprawna pisownia

od nowa

Poprawna pisownia, znaczenie: od nowa z kolei to wyrażenie przyimkowe, oznaczające jeszcze raz od początku. Dla przypomnienia, wyrażenia przyimkowe to połączenia przyimka z inną częścią mowy: rzeczownikiem, liczebnikiem, zaimkiem czy też przysłówkiem. W większości przypadków zapisujemy je osobno i tak też jest w przypadku sformułowania od nowa.

Przykłady poprawnej pisowni

Ten esej nie ma sensu, muszę zacząć go od nowa.
Po kontuzji, podczas rehabilitacji uczyłam się powoli od nowa chodzić i biegać.
Pomyliłam się w odmierzaniu składników do ciasta, chyba muszę zacząć je robić od nowa.