Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie to powinno być zawsze zapisywane razem. Uzasadnia to istniejąca w polszczyźnie reguła, nakazująca łączny zapis cząstki -by z wyrazami w bezosobowej postaci, w trzeciej osobie oraz w rodzaju nijakim.
Mogłoby posiada konstrukcję charakterystyczną dla czasowników. Jest to odmieniona w trzeciej osobie liczby pojedynczej oraz w trybie przypuszczającym forma czasownika móc. Oznacza ona możliwość wykonania, zadziania się czegoś, wystąpienia jakiegoś zjawiska, a także nabycie zdolności do zrobienia czegoś, czy uzyskanie na coś pozwolenia.
Przykłady poprawnej pisowni
Strach pomyśleć, co mogłoby się zdarzyć, gdybym weszła na pasy, nie rozglądając się.
Gdybyśmy tylko byli mniej uparci, całe nasze życie mogłoby potoczyć się inaczej.
Elektryczne samochody wcale nie są takie ekologiczne, jak mogłoby się wydawać.
Czasami rzeczywiście jeśli pojawia się dodatek by do słowa to pojawia się kłopot jak to napisać. Więc taka porada rzeczywiście może być dla niektórych dobrą opcją więc jest dobrze, że na takiej stronie można sobie to sprawdzić.
ten cały język polski mógłby być prostszy, bez takich zagadek i rebusów czy to napisać razem, osobno, a może jeszcze w inny sposób!
Jak się pisze podejmowałyby
Oczywiście w zdaniu z podmiotem, którego dotyczy to „mogłoby” należy to pisać razem – „Poczekaj. Moje dziecko mogłoby zaraz skoczyć po tę gazetę”.
Ale co, jeżeli wygłaszamy uwagę, jak mi się wydaje, ogólnej natury. Tu chyba jednak powinno to być osobno (?) – „Mogło by się wydawać, że lepiej nie podejmować tego ryzyka, a jednak opłaciło się.”. Czy tu faktycznie chodzi o jakieś „ono”?
Jak to zapisać?