Niepoprawna pisownia
Chcąc poprawnie zapisać frazę „z powrotem” należy wybrać zapis rozłączny z przyimkiem „z”. To jedyna forma zapisu zgodna z zasadami języka polskiego, niezależnie od kontekstu zdania wszystkie inne pisownie będą błędne. Źródłem błędnych pisowni mogą być zbliżone frazy zapisywane w sposób odmienny w wyniku zmian w języku polski związanych z ewolucją języka – są to zwroty takie jak spoza, spomiędzy, sprzed czy sponad. Nie należy ich jednak mylić ze „z powrotem„, które zawsze zapisujemy wyłącznie w taki sposób. Dla utrwalenia pisowni spójrz na nasze przykłady, a jeśli nadal masz pytania możesz zadać je w wydzielonej poniżej sekcji komentarzy. Nasza redakcja wnikliwie czyta wszystkie zapytania i stara się udzielić merytorycznej odpowiedzi tak szybko, jak to możliwe.
Poprawna pisownia, znaczenie: ponownie, ale w kierunku przeciwnym niż za pierwszym razem, także znów przywracając oryginalny stan.
Przykłady poprawnej pisowni
Darek od prawie godziny dreptał w tę i z powrotem – był tak ze stresowany, że nie chciał nawet zapalić papierosa.
Droga w tamtą stronę była łatwa, jednak droga z powrotem to już dla mnie zbyt wiele jak na jeden dzień, byłam zmęczona i trasa koszmarnie mi się dłużyła.
Jadąc z powrotem nie zapomnij do mnie zadzwonić, żebym zdążył przybyć do domu przed Twoim przyjazdem.
Niepoprawna pisownia
Należy pisać „z powrotem”, ponieważ to jedyna poprawna forma. Mnóstwo ludzi robi jednak różne błędy. Nie tylko wybierają zapis łączny, ale też czasem zapisują to sformułowanie przez literę „s”. Dobrze, że ja już się tego oduczyłem!
przydatne, nie powiem. spoko, że odpowiadacie ludziom na te ich pytania, bo sam już jedno zadałem pod innym słowem i dostałem w pół godziny wyczerpującą odpowiedź, tylko chyba nie dodał się komentarz z podziękowaniami na tamtej stronie
dzięki bardzo za te przykłady. fajna, prosta i pomocna stronka!
i po co pisać taki elaborat? nie można zwyczajnie napisać: tak jest dobrze, a tak jest źle? kto by chciał tyle czytać?
A czemu skoro może być „z powrotem” to nie może być już „zpowrotem”? Ta spacja jest taka istotna? Rozumiem, że pisownia przez „s” jest niepoprawna, jednak mogliby już dać spokój z tymi regułami i zezwolić również zapis w postaci łącznej… Pogadajcie z Miodkiem, może nam to załatwi? 😀
Fajne, bo pomocne. Tylko szkoda, że nie ma jakiegoś wytłumaczenia dlaczego „z powrotem” jest jedyną słuszną pisownią. Najlepiej takiego, które można by było w łatwi sposób zapamiętać jako regułkę i dzięki temu nigdy więcej nie użyć już błędnej pisowni „spowrotem” z czym niestety notorycznie mam problem…
ale fajne 😉
Dziękuję ^^