Niepoprawna pisownia

zpowrotem

Niepoprawna pisownia


Chcąc poprawnie zapisać frazę „z powrotem” należy wybrać zapis rozłączny z przyimkiem „z”. To jedyna forma zapisu zgodna z zasadami języka polskiego, niezależnie od kontekstu zdania wszystkie inne pisownie będą błędne. Źródłem błędnych pisowni mogą być zbliżone frazy zapisywane w sposób odmienny w wyniku zmian w języku polski związanych z ewolucją języka – są to zwroty takie jak spoza, spomiędzy, sprzed czy sponad. Nie należy ich jednak mylić ze „z powrotem„, które zawsze zapisujemy wyłącznie w taki sposób. Dla utrwalenia pisowni spójrz na nasze przykłady, a jeśli nadal masz pytania możesz zadać je w wydzielonej poniżej sekcji komentarzy. Nasza redakcja wnikliwie czyta wszystkie zapytania i stara się udzielić merytorycznej odpowiedzi tak szybko, jak to możliwe.

Poprawna pisownia

z powrotem

Poprawna pisownia, znaczenie: ponownie, ale w kierunku przeciwnym niż za pierwszym razem, także znów przywracając oryginalny stan.

Przykłady poprawnej pisowni

Darek od prawie godziny dreptał w tę i z powrotem – był tak ze stresowany, że nie chciał nawet zapalić papierosa.
Droga w tamtą stronę była łatwa, jednak droga z powrotem to już dla mnie zbyt wiele jak na jeden dzień, byłam zmęczona i trasa koszmarnie mi się dłużyła.
Jadąc z powrotem nie zapomnij do mnie zadzwonić, żebym zdążył przybyć do domu przed Twoim przyjazdem.


Niepoprawna pisownia

spowrotem

Niepoprawna pisownia