Niepoprawna pisownia

sprzedaż mi

Niepoprawna pisownia


Poprawna pisownia

sprzedasz mi

Poprawna pisownia, znaczenie: sprzedasz pochodzi od słowa sprzedawać, które określa czynność polegającą na odstąpieniu czegoś w zamian za korzyści materialne bądź podzielenie się czymś np. pomysłem. Natomiast sprzedasz mi jest to wyrażenie łączące czasownik ze skróconym zaimkiem osobowym (zastępującym rzeczownik). Sprzedasz jest to forma czasownika w drugiej osobie liczby pojedynczej, w czasie przyszłym i w trybie oznajmującym bądź pytającym.
Prawidłowy zapis tego wyrażenia to sprzedasz mi z sz na końcu wyrazu. Sprzedaż mi jest formą nieprawidłową. Co prawda słowo sprzedaż (z ż na końcu) występuje w słowniku języka polskiego i jest rzeczownikiem, jednakże nie występuje w połączeniu z zaimkiem osobowym mi.

Przykłady poprawnej pisowni

Przygotowuję kolację dla ważnych współpracowników mojego męża, bardzo się denerwuję i nie wiem co ugotować, może sprzedasz mi swój przepis na krewetki w sosie czosnkowym?
Twoja córka wyrosła już z zimowego płaszcza, może mi go sprzedasz bo bardzo podoba mi się jego kolor i fason?
Chciałabym kupić dla mojego męża jakiś praktyczny prezent, może sprzedasz mi jakiś pomysł i pomożesz coś fajnego wymyślić.