Jedyną prawidłową formą zapisu wyrażenia „z powrotem” jest zapis rozdzielny słowa „powrotem” z poprzedzającym go przyimkiem „z”. Z oczywistego powodu braku istnienia w języku polskim przyimka „s” pisownia „s powrotem” jest błędna, podobnie jak i pisownia łączna „spowrotem” również w żadnym kontekście zdania nie będzie poprawną. Pomyłki mogą tu wynikać z tego, iż w przeszłości część zbliżonych wyrażeń zapisywanych osobno z przyimkiem „z” (na przykład: z ponad, z przed, z pomiędzy czy z poza) zmieniły swoje formy na pisownię łączną zaczynającą się od litery „s”. Co jednak istotne „z powrotem” owa zmiana zasad pisowni nie dotyczyła i nadal należy zapisywać je tak, jak dawniej. Jeśli masz wątpliwości co do pisowni tego wyrażenia zachęcamy do zapoznania się z przykładami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Jesteśmy też do Twojej dyspozycji w sekcji komentarzy – wystarczy, że zostawisz tam swoje pytanie, a nasza redakcja z pewnością Ci pomoże!

Poprawna pisownia

z powrotem

Poprawna pisownia, znaczenie: ponownie, ale tym razem obierając kierunek przeciwny niż za pierwszym razem. Innym znaczeniem wyrażenia z powrotem jest: znowu przywracając pierwotny stan.

Przykłady poprawnej pisowni

Droga tam i z powrotem jest bardzo męcząca, może pójdziemy pieszo, a wrócimy autobusem, żeby się nie przemęczyć?
Chodząc bez przerwy tam i z powrotem nic nie zmienisz, może pojedź do niej i najzwyczajniej w świecie ją przeproś?
Jadąc z powrotem nie zapomnij odwiedzić babci i przekazać jej paczki, którą dla niej przygotowałam.


Niepoprawna pisownia

spowrotem

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

zpowrotem

Niepoprawna pisownia

Hasła prowadzące do tej strony

Wiele wyszukań prowadzi do naszej strony, w tej sekcji omawiamy ich przykłady: spowrotem wikipedia (zapis błędny), spowrotem czy z powrotem zapytaj (pierwsza pisownia jest niepoprawna), spowrotem spowrotem (tu mamy do czynienia z podwójnym zapisem błędnym). Inne przykłady takich haseł to między innymi: jesteśmy spowrotem (znowu przykład błędu ortograficznego), odwieść spowrotem (kolejna niewłaściwa pisownia), z powrotem do domu, a także dwa ostatnie: otrzymać z powrotem i wysłać spowrotem (które kolejny raz jest zapisem błędnym).