Aktualnie obowiązujące zasady pisowni języka polskiego mówią jednoznacznie, że jedyną poprawną formą zapisu wyrażenia „z powrotem” jest zapis rozdzielny z przyimkiem z. Warto przy tym zauważyć, że nietrudno tu o pomyłkę, ze względu na to, iż istnieją zbliżone zwroty, które zapisujemy etymologicznie osobno (zgodnie z regułą, która obowiązywała od 1938 roku), a które zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami piszemy razem, np.: spoza (dawniej: z poza), spomiędzy (dawniej: z pomiędzy), sprzed (dawniej: z przed) czy sponad (dawniej: z ponad). Co ważne zwrot „z powrotem” nie zmienił nigdy swojej oryginalnej formy i trzeba o tym koniecznie pamiętać! W celu utrwalenia prezentowanej tu wiedzy teoretycznej zachęcamy do lektury przygotowanych przez nas przykładów, a także skorzystania z możliwości zadania pytania naszej redakcji w sekcji komentarzy – na wszystkie pytania wyczerpująco odpowiadamy.
Poprawna pisownia, znaczenie: ponownie, jednak tym razem w kierunku odwrotnym niż za pierwszym razem. Drugim znaczeniem zwrotu jest: znowu przywracając pierwotny stan.
Przykłady poprawnej pisowni
Janek od przeszło trzech godzin chodzi tam i z powrotem. To chyba z nerwów, które wyraźnie zżerają go w przeddzień egzaminu.
Z powrotem droga sprawiała wrażenie znacznie krótszej i przystępniejszej.
Przypominam Ci o zakupach, koniecznie zrób je jak będziesz jechał z powrotem.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Poprawna jest forma „z powrotem”, choć moim zdaniem powinniśmy pisać przez „s”. Jeszcze pod koniec lat 30’ ubiegłego wieku doszło do zmian językowych, przez które teraz piszemy na przykład „sprzed”, „spod” i tak dalej. Czemu to sformułowanie się nie zmieniło?
a to ciekawe bo strona pyta o „poprawnie” czy „poprawnie”? :>> hmmm w takim razie wszystkie odpowiedzi są zdaje się poprawne 😀
okej, dzięki tak właśnie myślałam, że będzie z powrotem, ale to zajmuje tylko chwilę żeby sprawdzić
w życiu bym nie pomyślał, że to właśnie w ten sposób xd no ale dzięki, pomogło lepiej niż ten głupi słownik pe wu en
Dzięki wam za to, taka możliwość sprawdzenia na szybko i upewnienia się czy miało się rację jest bardzo pomocna! Często tu zaglądam, bo teraz na przykład nie wiedziałam czy będzie „z powrotem” czy „spowrotem”, to znaczy dobrze myślałam w sumie i dzięki wam nie mam już takich wątpliwości. Pozdrawiam! Aga
Nieźle, czyli jednak nauczyli mnie w podstawówce z błędem! Czyli „spowrotem”, a tu po latach takie zdziwienie. Nie ma co wierzyć nauczycielom. Jestem rocznik ’94 więc trochę słabo, bo dawno po zmianach.
Dziekuje! :PP
No dobrze, to wydaje się, że jest ok tak jak myślałem, czyli z powrotem a nie spowrotem jak myślał mój kumpel nieuk Igor, pozdrówki wariacie!