Obie formy są poprawne i zależą od kontekstu, nie należy jednak stosować ich wymiennie! Zobacz przykłady poniżej i przeczytaj definicję znaczeń. Jeśli pomimo lektury naszego opracowania masz pytania lub wątpliwości zachęcamy do ich zadawania w sekcji komentarzy – nasza redakcja pomaga z problemami językowymi różnego typu.
Poprawna pisownia, znaczenie: w zapisie łącznym także funkcjonuje jako synonim do zwrotów: również, też. Jest to nieodmienna partykuła używana w sytuacji, kiedy chcemy wyrazić, że dane orzeczenie nie dotyczy tylko jednego elementu, ale również innych.
Przykłady poprawnej pisowni
Adwokat zajmuje się także sprawami rozwodowymi.
Zwiedziłem całą Europę, w tym także Hiszpanię.
Nie tylko zrobiłem zadanie na dzisiaj, zrobiłem także zadanie na kolejny tydzień.
Poprawna pisownia, znaczenie: więc, zatem, dlatego, tak więc. Jeszcze inną konstrukcją jest tak, że z użyciem przecinka – wstawiamy go wtedy przed że, chcąc wprowadzić zdanie podrzędne. Pokrywa się to z wymową – jeśli zrobimy w niej pauzę (czyli przerwę na oddech), wówczas również w piśmie powinien pojawić się być przecinek.
Przykłady poprawnej pisowni
Było tam ciemno, tak że nic nie było widać.
Kończą mi się pieniądze, tak że będę zmuszony zakończyć podróż.
Andrzej przeforsował się grając 3 mecze pod rząd, tak że następnego dnia nie mógł wstać z fotela.
Obie formy są poprawne, chociaż należy zauważyć, że forma z rzędu jest staranniejsza.
Trzy mecze pod rząd, czy trzy mecze z rzędu?
aha no super, czyli mamy aż trzy formy do wyboru: także pisane łącznie, tak że pisane rozłącznie oraz jeszcze na dokładkę formę tak, że wprowadzającą zdanie podrzędne, dla mnie rewelacja
dziekówa! :PP