Niepoprawna pisownia

ponczek

Niepoprawna pisownia


Poprawna pisownia

pączek

Poprawna pisownia, znaczenie: pączek jest rodzajem słodkiego drożdżowego ciastka o kształcie kulki. Tradycyjne pączki nadziewane są konfiturą lub marmoladą, ale często też spotykamy się z nadzieniem budyniowym lub czekoladowym. Pączki smażone są w głębokim i o wysokiej temperaturze tłuszczu. W ostatnie fazie produkcji posypuje się je cukrem pudrem lub polewa lukrem. Polacy bardzo lubią ten słodki wyrób cukierniczy, zwłaszcza w Tłusty Czwartek. Warto wspomnieć, że pączki były znane już w starożytnym Rzymie, gdzie spożywano je podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego.
Pączek odnosi się też do zdrobniałego określenia pąku kwiatu, zawiązku rośliny. Pączek etymologicznie pochodzi z prasłowiańskiego języka, od słowa pǫkъ, które oznaczało coś pękatego, wiązkę czegoś. Słowo to jest rzeczownikiem, rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej i jest zdrobnieniem słowa pąk. W związku z tym, że jest wyrazem rodzimym (w odniesieniu do słowa pąk) to zgodnie z zasadą ortografii, że w takich wyrazach piszemy ą, a nie on, to poprawna forma brzmi pączek.

Przykłady poprawnej pisowni

Mam ochotę zjeść coś słodkiego, tylko jeszcze nie wiem, czy będzie to eklerka, napoleonka, a może pączek z różą.
Wczesną wiosną, na początku marca w moim ogrodzie pokrytym jeszcze śniegiem, pojawiły się już pierwsze pączki przebiśniegów i zawilców.
Uwielbiam jeść pączki, ale niestety jestem na diecie i muszę ograniczać słodycze, a jeden pączek ma około 400 kalorii.