Każda z przedstawionych na tej stronie form jest poprawna – a więc zarówno pomoże przez ż, jak i pisane przez rz pomorze lub Pomorze. Należy jednak podkreślić, że są to zupełnie różne słowa i zapisane w jeden sposób nie mogą być używane wymiennie z tymi zapisanymi w sposób odmienny. Przygotowaliśmy przykłady i definicje, które pomogą Ci zrozumieć różnice, a jeśli mimo lektury tej strony nadal masz pytania po prostu napisz komentarz, a udzielimy Ci błyskawicznej pomocy!

Poprawna pisownia

pomoże

Poprawna pisownia, znaczenie: słowo zapisane przez ż stanowi jedną z form czasownika pomóc – w tym przypadku jest to 3 osoba liczby pojedynczej (on, ona lub ono pomoże) w czasie przyszłym prostym. Pomoże użyte w takim zapisie jest czasownikiem wyrażającym ratunek, okazane wsparcie, bądź pomoc. Tyczy się czasu przyszłego, a więc mowa jest o formie pomocy która dopiero nadejdzie lub zostanie udzielona.
Jedynym prawidłowym zapisem jest w tym wypadku ten przez ż, co uzasadnia zachodząca oboczność w wymianie słowa pomoże na pomagać, kiedy to głoska ż wymienia się na głoskę g.

Przykłady poprawnej pisowni

Krzysiek obiecał, że jutro pomoże mi z naprawą samochodu, której nie potrafiłem wykonać samodzielnie. Jestem mu wdzięczny, bo mechanik wycenił jej koszt bardzo wysoko.
Kiedy mam problem wiem, że zawsze mogę liczyć na mojego dziadka i pomoże mi on z każdym moim problemem.
Pomoc techniczna poinformowała mnie, że mam uruchomić urządzenie ponownie, a jeśli to działanie nie pomoże wówczas oddać sprzęt na naprawę gwarancyjną.


Poprawna pisownia

Pomorze

Poprawna pisownia, znaczenie: głównym i najpopularniejszym znaczeniem słowa Pomorze (w zapisie wielką literą i przez rz) jest nazwa krainy historycznej, na terenie Polski i Niemiec, u ujścia Reknicy, Odry i Wisły do Morza Bałtyckiego. Region ten swą nazwę zaczerpnął od położenia geograficznego – jest to bowiem kraina leżąca nad morzem czyli blisko morza. Słowo w tym zapisie może posiadać jeszcze dwa znaczenia – nazwa jeziora lub osady w Polsce – w powyższych znaczeniach zapisujemy Pomorze wielką literą zgodnie z regułą ortograficzną, mówiącą, że nazwy własne krain geograficznych, obiektów topograficznych i geograficznych zapisujemy w taki właśnie sposób.
Warte zauważenia jest także to, że w nielicznych sytuacjach zapisujemy pomorze również małą literą. Pierwszy przypadek, to jeśli mamy na myśli krainę położona nad morzem, drugi natomiast kiedy jest to forma słowa pomór, którego znaczenie to zaraźliwa chorobę drobiu i świń oraz masowe umieranie na skutek choroby zakaźnej – inaczej zaraza bądź epidemia. Zapis przez rz w tych znaczeniach wynika z faktu, że pomorze wywodzi się z rodziny wyrazu morze.

Przykłady poprawnej pisowni

Mieliśmy ostatnio załamanie pogody, wszystko wraca do normy choć wichury nadal szaleją na Pomorzu.
Jeśli chodzi o rejony o największej popularności, Pomorze Zachodnie jest wśród turystów niekwestionowanym liderem.
W zeszłym roku wakacje spędziliśmy na Podlasiu, w tym zaś celem naszych wypraw będzie Pomorze.