Niepoprawna pisownia, poprawne jedynie jako forma słowa „nisza”.
Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz ten w języku polskim może pełnić funkcję rzeczownika, ale także występuje w zdaniach jako zaimek. Ma też wiele znaczeń. Terminologia meteorologiczna niżem nazywa ośrodek niskiego ciśnienia atmosferycznego, który, przemieszczając się, często niesie ze sobą opady. Mówimy tak również na rozległy obszar nizinny, ale także na punkt, chwilę lub pozycję, w której konkretna wartość przyjmuje małą wielkość. Jako spójnik powyższy wyraz wykorzystywany jest w porównaniach. Służy mówiącemu do przekazania, że dana cecha, która opisuje wyrażenia znajdujące się przed i za spójnikiem, jest silniejsza w przypadku zwrotu, który znajduje się przed spójnikiem. Przy okazji warto zaznaczyć, że spójnik ten powinien być poprzedzony przecinkiem, jeśli będzie wprowadzał równoważnik zdania lub zdanie podrzędne.
Pomimo tego, że wymowa wyrazu niż może sugerować coś innego, wyraz ten niezależnie od znaczenia, funkcji oraz kontekstu zdania należy zapisywać przez ż.
Przykłady poprawnej pisowni
Obecnie nad całym wybrzeżem znajduje się niż, który przywędrował do nas znad Szwecji.
Zdecydowanie lepiej pracuje mi się od rana, niż wieczorami.
Ponad nami rozciąga się ogromny niż, którego końca nie sposób dostrzec gołym okiem.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niż w kontekście meteorologii używa się bardzo rzadko, ale już niż w sensie „wolę to niż to” bardzo często, dlatego warto wiedzieć, jaka jest poprawna pisownia!
Wielkie dzięki