Niepoprawna pisownia, wyjątek: w jednej specyficznej sytuacji niewiadomo może być pisane łącznie i nie będzie to błąd – kiedy jest to składowa potocznego zwrotu homo niewiadomo (zapisywanego także jako homo-niewiadomo). Jest to obraźliwy terminu określający osobę homoseksualną albo taką której seksualność jest niezidentyfikowana. Zwrot ten może być też używany w rozmowie celem obrazy inteligencji naszego rozmówcy – kwestionujemy w ten sposób jego przynależność do gatunku homo sapiens (czyli innymi słowy bycie człowiekiem rozumnym).
Poprawna pisownia, znaczenie: zwrot nie wiadomo stosuje się w sytuacjach, kiedy nasza wypowiedź ma charakter przypuszczający albo pytający, w szczególności, kiedy coś, o czym się wypowiadamy jest nieznane lub niepewne. Synonimami zwrotu mogą być na przykład słowa: chyba, rzekomo, może, podobno. Rozłączna forma pisowni wynika bezpośrednio z reguły ortograficznej, mówiącej że partykułę nie stanowiącą wykładnik zaprzeczenia piszemy zawsze rozdzielnie z wyrazami mającymi znaczenie czasownikowe.
Przykłady poprawnej pisowni
Jeśli nie wiadomo o co chodziło w tej historii to zapewne chodziło w niej o pieniądze.
Nie wiadomo dokąd wyjechała, z nikim się nie żegnała ani nie zostawiła żadnej wiadomości.
Do dziś nie wiadomo gdzie morderca ukrył zwłoki, sam też już tego nie powie odkąd został stracony.
Nie wiadomo, jakie korzyści przyniesie użycie zagraniczne kasyna z bonusem bez depozytu, dopóki go nie wypróbujesz samodzielnie.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Kolejny przykład bezsensu… bo tak jakiś kretyn z odrobiną władzy sobie wymyślił i oznajmił baranom do wierzenia, że tak jest poprawnie i tak musi być – a jest to na pierwszy rzut oka bzdura i tresura.
„Nie wiadomo” – stanowi spójny sens więc powinno być pisane razem > niewiadomo czy to czy tamto…
Coś jest wiadome, lub niewiadome przecież ! Czy nie ?! Dlaczego tu poprawność logiczną zachowano ?
Dlaczego więc nie piszemy: „nie wiadoma” tylko „niewiadoma” ?? To dopiero w następnych słownikach ?
Wiadomo i niewiadomo – kolejno: wiedzieć i niewiedzieć – co oznacza spójny i oczywisty stan,
jak w powyższym przypadku: „niewiadoma”
Można czegoś „nie wiedzieć” ? Czy można czegoś niewiedzieć ?
Jak to w ogóle wygląda ? > „Nie wiadomo jak”
Jak herezja spłodzona przez jakiś chory umysł.
Tak samo, rozłącznie – nie wiadomo kiedy.
A jak napisać „nie wiadomo kiedy” jeśli chodzi o okolicznik czasu?
Pisanie nie z innym słowem to w sumie podstawowa kwestia jeśli chodzi o ogólne zasady, które obowiązują. Znając te ogólne zasady będzie można spokojnie sobie poradzić z każdym słowem, które z nie będzie się łączyć.
Któryś raz to znaczy gdzie jeszcze pojawił się taki przykład?
Dlaczego przykład już, któryś raz dotyczy homosexualistów??? To niepotrzebne, niesmaczne i obraźliwe, radzę sięgnąć oleju, żeby sobie nasmarować koła zębate wewnątrz czaszki i na następny raz wybrać przykład mniej skrajny 🙂 bo ktoś ma tu chyba problem i to nie tylko z sexualnością, ale i podejrzewam, że zaburzeniami osobowości też 😉
Nie trzeba piszemy zawsze rozdzielnie, polecamy wpisywać słówka w wyszukiwarkę, wtedy odpowiedź pojawia się od razu, bez konieczności czekania.
jak sie pisze nie trzeba razem czy osobno?
Podoba mi się, że na Waszej stronie wszystko jest solidnie wyjaśnione, z przykładami. Dzięki temu naprawdę łatwiej jest wszystko skojarzyć i zapamiętać. Kilka takich odwiedzin i od razu jestem lepsza z polskiego.
Słowo, które przysporzyło mi naprawdę mnóstwa problemów. Nieraz zdarzyło mi się je napisać błędnie, co w niektórych dokumentach nigdy nie powinno mieć miejsca. Teraz już wiem i błędów więcej nie popełnię.
Od dziś będę już pamiętać, że “nie wiadomo” zapisujemy osobno. Raczej nie zapamiętam reguły, która za to odpowiada w języku polskim, ale dzięki tej stronie będę kojarzyć, że tylko w jednym wypadku można to sformułowanie zapisać łącznie. Dziękuję!
zastanawiałem się nad tym od dłuższego czasu, dobrze, ze jest ta reguła wyjaśniająca bo dzięki temu łatwiej będzie mi to zapamiętać, żebym nie musiał już więcej wchodzić na takie stronki
No cóż będe musiała się nauczyć
Dziękuję
Bardzo prydatne dla moich uczniów. Polecam Polonista
spoko luz.
Czego? Chętnie wytłumaczymy!
Nie rozumiem tego czegoś hehe
Dziękuję 😉
Nie wiadomo piszę się rzecz jasna osobno – niewiadomo nie ma takiego słowa, nawet w firefox mi podkreśla to na czerwono, jak napiszę razem.
Otóż jak najbardziej wiadomo – piszę się osobno, jak dla kogoś nie wiadomo niech się dokształci, choćby na tej stronie!
Nie wiadomo jak się pisze nie wiadomo :O