Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: określenie nie było oznacza, że dane wydarzenie nie miało miejsca w zaplanowanym czasie, z jakiegoś powodu się nie odbyło. Jest określeniem stosowanym również, jeśli dana osoba nie pojawiła się w miejscu, w którym być powinna. W filozofii może być wykorzystane do określenia stanu nieistnienia.
Nie było należy zapisywać oddzielnie. Obowiązuje wobec niego zasada pisowni partykuły nie z czasownikami i pochodzącymi od nich imiesłowami (w tym przypadku z było), która mówi, że w takich połączeniach zaprzeczenie zawsze piszemy rozłącznie.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie było jej u nas już od dobrego tygodnia, przez co zupełnie nie wiemy, co się teraz u niej dzieje.
Wczoraj nie było w domu prądu, ponieważ sieć padła w całej naszej dzielnicy ze względu na nawałnicę.
Nie było mnie nigdy we Włoszech, ale na pewno się tam wybiorę na wakacje w przyszłym roku.
Niestety. Podpowiedź w komórce była błędna („niebyłem”), więc tak wpisałem. Ręcznie lub bez podpowiedzi pomyślałbym i nie zrobiłbym błędu.
Poprawnie będzie: nie było zasilania prądem, albo: nie było zasilania, albo: nie było prądu.
niebyło zasilania prądu
Poprawnie pisze się przyroda, słówka wpisuje się na naszej stronie w pole szukania.
pzyroda
To chyba tak często używane stwierdzenie, że raczej tutaj nie ma większego problemu i każdy sobie z tym poradzi. Choć jeśli ktoś jakieś wątpliwości ma jak to napisać to wiadomo, że fajnie na tą stronę będzie zajrzeć.
Proponujemy następującą konstrukcję: w sklepie nie było tego, co chciałam.
Co jest prawidłowe: „w sklepie nie było co chciałam” czy „nie było czego chciałam”
Zawsze poprawna jest forma „nie było”. Chyba dlatego, że nie z czasownikami zapisujemy oddzielnie, nawet jeśli chodzi o czas przeszły. Ja przynajmniej się trzymam tej zasady i widać dobrze na tym wychodzę, bo poprawnie zapisuję to sformułowanie.
wielkie dzięki za to 😉