Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: niestety to rodzaj partykuły, której przeznaczeniem jest wyrażanie żalu, iż jakaś sytuacja miała miejsce. To wyraz o charakterze ekspresywnym, którego dodanie w zdaniu podkreśla, że wydarzenie lub coś, o czym się wypowiadamy jest nie po naszej myśli. Jedyną poprawną pisownią jest zapis łączny (jako jedno słowo), zaś pochodzenie zasady pisowni jest najpewniej uwarunkowane historycznie i osadzone jeszcze w czasach języka staropolskiego, gdzie występowała fraza niestoty mnie tłumaczona w przybliżeniu jako biada mi, mój pech. Powszechnie spotykany niepoprawny zapis rozdzielny można tłumaczyć istnieniem słowa stety (tożsamym znaczeniowo z na szczęście), które to pozbawione partykuły nie jest jednocześnie antonimem dla niestety. Jego inne antonimy to na szczęście i szczęśliwie, zaś inny synonim to pechowo. Poniżej znajdują się przykładowe użycia w zdaniu, które powinny pomóc utrwalić poprawną pisownię. Przypominamy także o możliwości zadania naszej redakcji pytania językowego w sekcji komentarzy pod artykułem.
Przykłady poprawnej pisowni
Niestety okazuje się, że tego telefonu nie da się naprawić, konieczny będzie zakup nowego.
Sezon na palenie wysypisk trwa niestety w najlepsze i służby nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem.
Niestety Marka nie ma teraz w domu, ale mogę mu przekazać, że dzwoniłeś.
Obserwujemy dynamiczne wzrosty na rynku detalicznym, niestety wciąż nadal nie możemy mówić o jego stabilizacji.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Super strona.
Tutaj podział na dwa słowa tak mocno rzuca się w oczy, że chyba większość od razu wie, że to nie będzie prawidłowa pisownia. Na tyle wydaje mi się, że tak większość osób właśnie myśli, choć wiadomo że fajnie, że na takiej stronie można sprawdzać.
Też nie wydaje mi się, żeby ktoś pisał nie stety osobno, ja się nie spotykam nigdy z taką pisownią więc coś naciągana ta strona jest
Lol, kto pisze niestety rozłącznie jako „nie stety” XD jakiś półgłówek chyba
Dawniej, kiedy nie wiedziałam jak zapisać poprawnie „niestety”, pisałam „pech chciał, że”. Tylko któregoś pięknego dnia pomyliłam się i zapisałam „peh”, zamiast „pech”. Od tego czasu zapamiętałam poprawny zapis obydwu słówek! 🙂
Słowo, które wiele osób powie, że jest naprawdę proste, jeśli chodzi o pisownię. A tak naprawdę sama nieraz w rozmaitych pismach spotkałam się z jego błędnym napisaniem. Dlatego takie poradniki jak wasz z pewnością się przydają.
Czy jest coś takiego jak „stety”? Dlaczego ktoś miałby zapisywać „niestety” w formie oddzielnej? Powiem szczerze, że się nad tym głowiłam, gdy zauważyłam, jak moja koleżanka popełniła taki błąd. Sprawdzając regułę, żeby jej przekazać i żeby pamiętała o niej, przy okazji dowiedziałam się, że rzeczywiście istnieje „stety” i oznacza „szczęście”!
żadne tam niestety tylko stety jak już xD co za malkontenci wszędzie ja nie mogę 😛
Niestety
jw
jak to taka forma..?
A cha