Niepoprawna pisownia, wyjątek: w szczególnych przypadkach zapis rozłączny również może występować i być poprawny, w szczególności kiedy mówimy o zaprzeczeniu, na przykład: Nie długo, ale też nie krótko, czyli jakiej długości sukienkę wybrać? albo Nie długo, nie krótko, lecz w sam raz. Dodatkowo jeśli słowo nie występuje jako forma zaimka osobowego on (a nie jak to najczęściej ma miejsce partykuły przeczącej nie) wówczas również pisownia rozłączna może nie stanowić błędu, na przykład: Czekali na nie długo, ponieważ jak zwykle się spóźniały.
Poprawna pisownia, znaczenie: niedługo jest przysłówkiem, którego używamy mówiąc o czymś, co nastąpi niebawem, co ma się zdarzyć w niedalekiej przyszłości, w najbliższym czasie lub wkrótce, ale także oceniając coś co trwa bądź trwało krótko. Jedyną poprawną formą zapisu w języku polskim jest zapis łączny, wynikający z zasady pisowni, która mówi o łącznym zapisie partykuły nie z przysłówkami. Najpopularniejszymi synonimami zwrotu są słowa niebawem oraz wkrótce.
Przykłady poprawnej pisowni
Darek przeprowadził test który trwał niedługo, a sprawdzał szczegółowo wiedzę kandydatów na stanowisko doradcy.
Już niedługo ferie i chwila wytchnienia, zanim to jednak nastąpi musisz poprawić zagrożenia, o których powiedziała mi dziś na wywiadówce Twoja wychowawczyni.
Niedługo po całym zdarzeniu Krzysiek pojechał do Marioli z kwiatami i przeprosił ją za nieprzyjemne słowa, które wypowiedział w gniewie.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
To powinno intuicyjnie być wiadome każdemu bez sprawdzania, że niedługo pisze się łącznie, a jak słusznie jest tu zaznaczone pisownia rozdzielna tyczy się tylko bardzo typowego, sporadycznie występującego przypadku, kiedy to mamy do czynienia z negacją (inaczej zaprzeczeniem)
To jest takie proste, że ja nie wiem kto tu zagląda i to sprawdza, jak można nie wiedzieć jak się pisze niedługo? No ludzie, litości, prostszych słów w języku polskim za wiele nie ma
Partykuły „nie” z przysłówkami zawsze zapisujemy razem. Dlatego jeśli ktoś zobaczy przysłówek (na przykład „długo” czy „dawno”, powinien wiedzieć, że „nie” będzie zawsze zapisywane łącznie z nimi. To niby prosta zasada, chociaż tak wielu osobom mylą się te zapisy…
ciekawe te wyjątki do pisowni rozdzielnej, szczególnie ten gdzie słowo wyglądające jak „nie” (zaprzeczenie słowa „tak”) tak naprawdę jest słowem „nie” w senie one/je 😀 ale szanuję, że dopisane bo w sumie co prawda to prawda
aha, czyli tak to zapisujemy