Oba wymienione poniżej wyrazy na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Nic dziwnego, pochodzą bowiem od tego samego rzeczownika podstawowego, czyli morderca. Oznacza on osobę, która dopuściła się morderstwa, czyli popełniła przestępstwo polegające na umyślnym pozbawieniu życia drugiego człowieka. Ponieważ ze względu na odmienne znaczenia słowa te nie mogą być stosowane wymiennie zachęcamy do zapoznania się z definicjami i przykładami, które przygotowała nasza redakcja – unikniesz dzięki temu popełnienia błędu językowego. W przypadku wątpliwości przypominamy, że odpowiadamy na pytania czytelników w sekcji komentarzy.

Poprawna pisownia

mordercom

Poprawna pisownia, znaczenie: mordercom to forma celownika liczby mnogiej. Wynika to z zasady językowej, zgodnie z którą na końcu rzeczowników odmienionych w celowniku liczby mnogiej powinno zawsze znajdować się połączenie głosek om.

Przykłady poprawnej pisowni

Mordercom staruszki niestety udało się uniknąć odpowiedzialności karnej.
Już od pierwszych minut grac rzucony jest na nieznany teren, na którym musi sprostać czyhającym na niego mordercom i dzikim zwierzętom.
Po ucieczce dwóch osób z więzienia, ludzie zaczęli zastanawiać się, czy któryś ze strażników nie pomógł mordercom.


Poprawna pisownia

mordercą

Poprawna pisownia, znaczenie: mordercą to z kolei rzeczownik podstawowy odmieniony w narzędniku liczby pojedynczej. Dla przypomnienia, we współczesnej polszczyźnie obowiązuje zasada, która mówi, że rzeczowniki odmienione w narzędniku liczby pojedynczej powinny być zawsze kończone samogłoską nosową ą.

Przykłady poprawnej pisowni

Długa rozmowa dziennikarki z mordercą została wydana w formie książki i okazała się być światowym bestsellerem.
Wegetarianie uważają, że jestem mordercą, a ja po prostu lubię smak mięsa.
Główny bohater ma tylko dwa dni żeby udowodnić, że to nie on jest mordercą swojej żony.