Obie formy są poprawne i dopuszczone do użytku przez językoznawców. Obie również są odmienionym w celowniku zaimkiem osobowym ja, z kolei to, którą z nich powinniśmy zastosować, warunkuje szyk zdania. Ważne jest podkreślenie, że obie formy nie są równoważne i w języku polskim nie należy stosować ich wymiennie. Najważniejszą zasadą jest ta, mówiąca, iż formy mnie używamy, kiedy w zdaniu pada na nią akcent, w innym wypadku należy stosować formę mi.
Najczęściej jest tak, że wyraz mnie powinien być umieszczany na początku zdania, natomiast zaimek mi znajduje się w jego środku lub na końcu – oczywiście, z wyjątkiem sytuacji, kiedy padnie na niego akcent, wówczas powinniśmy zasygnalizować go formą dłuższą. Dla lepszego zrozumienia zagadnienia zapoznaj się z przykładami, które przygotowaliśmy. Pamiętaj też, że jeśli coś jest niezrozumiałe nasza redakcja chętnie udzieli Ci pomocy w komentarzach.
Poprawna pisownia, wyjaśnienie: na początku zdania używa się tylko tej formy.
Przykłady poprawnej pisowni
Mnie nie musisz szykować kawy, za to mama pewnie chętnie się napije.
Jak widać, tylko mnie podoba się ten film – cała reszta uznała go za beznadziejny.
Mnie to daj, ona nie zna się na tym i nawet nie będzie umiała otworzyć opakowania.
Poprawna pisownia, wyjaśnienie: tej formy można użyć na początku zdania składowego, po spójniku, jeśli pada na niego akcent. Najczęściej występuje jednak w środku i na końcu zdania.
Przykłady poprawnej pisowni
Już nic mi nie brakuje, odwiedziła mnie mama i przywiozła wszystkie niezbędne składniki.
Żyję według swoich zasad – zawsze robię tak, jak mi się podoba.
Nie szykuj mi kawy, bardzo Ci dziękuję, ale niedawno wypiłam całą jej filiżankę.
Bardzo to skomplikowane, niby wiem kiedy użyć której formy, ale jak przyjdzie co do czego to jednak prawie zawsze mam z tym problem, trochę kiepsko
„Tak mi źle, tak mi źle, tak mi szaro…” (cytat z „Tylko wróć”, Wojciech Młynarski). Pozdrawiam 🙂
czy mogę wierzyć tej stronie?