Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażeniem tym nazywamy łączenie ze sobą faktów, danych, wrażeń, wyobrażeń tak, że pojawienie się jednych, powoduje automatyczne uświadomienie sobie innych. Kojarzyć niekiedy bywa również używane zamiennie z rozumieć. Z kolei użycie tego określenia w stosunku do ludzi oznacza łączenie ich ze sobą w pary.
Czasownik ten zawsze zapisujemy przez rz. Jako że wywodzi się on z języka staropolskiego i w takiej formie pojawiał się już w pierwszych słownikach, należy zapamiętać jego pisownię i zgodnie z obowiązującą w polszczyźnie zasadą, zapisywać go tak, jak nakazuje tradycja. Niektórzy doszukują się korzeni czasownika kojarzyć w prasłowiańskim jarze, jednak nie jest to potwierdzone. Z kolei na końcu wyrazu zawsze powinno znajdować się ę. Uzasadnia to reguła, która nakazuje takie zakończenie czasowników odmienionych w pierwszej osobie liczby pojedynczej czasu przyszłego.
Przykłady poprawnej pisowni
Czy dobrze kojarzę, że wspominałeś kiedyś, że masz w domu szlifierkę?
Za nic nie kojarzę żebyśmy kiedykolwiek poznali kogoś takiego.
Jeśli dobrze kojarzę, to najbliższy odcinek tego serialu ukaże się dopiero za dwa tygodnie.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
dzięki za tą podpowiedź, pisałem jakiś list i takie słowo się tam pojawiło i miałem niezłą zagwostkę jak to prawidłowo napisać. fajnie, że jest taka strona i na szybko można sobie takie rzeczy sprawdzić.
Dokładnie tak: kojarzysz.
Jak się pisze poprawnie słowo kojarzysz
naprawcie te gre
\
Może z kolaż, bo gdyby z kolejarz to już by tego błędu nie robili 😛 A tak serio to oba słowa chyba niezbyt związane z kojarzę i po prostu ludziom z niczym się to słowo nie kojarzy i piszą na pałę przez „ż” bo nie czytają książek i nie mają punktu odniesienia żadnego, słowa na oczy pewnie nigdy nie widzieli.
Skojarzenia, kojarzyć, kojarzę, skojarzył – wszystkie te (i inne, podobne) słowa piszemy przez „rz”. Nie wiem z czym ludziom się to myli… Może że słowem „kolaż”? Bo naprawdę mnóstwo takich błędów jest!
dzięki 😛