Opisane poniżej wyrazy są homofonami – oznacza to, że ich brzmienie jest identyczne, jednakże różnią się znaczeniem. Warto poznać definicje obu słów, a także zapoznać się z praktycznymi przykładami – czas poświęcony na tę lekturę z pewnością zaowocuje uniknięciem błędów w przyszłości.

Poprawna pisownia

jeży

Poprawna pisownia, znaczenie: termin jeży we współczesnej polszczyźnie może pełnić dwie funkcje. Pierwszą z nich jest bycie odmienionym w dopełniaczu liczy mnogiej rzeczownikiem jeż. Terminem tym określamy ssaka, którego ciało pokryte jest ostrymi i twardymi igłami. Jest to także nazwa fryzury – krótko ostrzyżonych, sterczących do góry włosów. Jeżem określamy również narzędzie rolnicze, służące do spulchniania gleby, a także używaną w wojsku przenośną zaporę wykonaną z krzyżujących się wzajemnie prostopadłych belek oplecionych drutem. Wyrażenie jeży może również pełnić funkcję czasownika – a mianowicie jest to określenie jeżyć (inaczej: stroszyć, podnosić sierść lub włosy) odmienione w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w czasie teraźniejszym. W połączeniu z zaimkiem zwrotnym się uzyskujemy czasownik zwrotny, oznaczający: wznosić się, sterczeć, stawać się nieufnym, być nastroszonym, ale także być pełnym kłopotów i przeszkód, piętrzyć się (o wspomnianych kłopotach czy przeszkodach).

Przykłady poprawnej pisowni

Nie dotykaj tych małych jeży. W pobliżu jest ich mama, która niesie im jedzenie.
W środku nocy widziałem gromadkę jeży, wędrujących wzdłuż rzeki.
Ciągle nie może tego przeboleć – jeży się, ilekroć ktoś wspomni o tej sytuacji.
Włos się jeży na głowie, kiedy słyszę o tych strasznych kradzieżach.


Poprawna pisownia

Jerzy

Poprawna pisownia, znaczenie: Jerzy to imię męskie odmienione w mianowniku i wołaczu. Jako że jest to nazwa własna, termin ten zawsze zapisujemy wielką literą. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż zapisujemy tu rz, bo wymienia się na r (piszemy Jerzy, bo Jurek).

Przykłady poprawnej pisowni

Kiedy Jerzy opowiadał nam o swoich wakacjach w Kenii, obiecałam sobie, że również się tam wybiorę.
Mamo, tato, to mój narzeczony, Jerzy.
Jerzy to jeden z moich najbardziej pogodnych, pozytywnie nastawionych do życia kolegów.