Zarówno pisownia zwierze jak i zwierzę jest poprawna i odnotowywana przez słowniki języka polskiego, jednak w większości przypadków użycie tej drugiej formy (zakończonej na ) będzie właściwym wyborem. Oba wyrazy nie mają jednak takiego samego znaczenia, dlatego ich wymienne stosowanie będzie błędem językowym. Aby go nie popełnić zapoznaj się z przykładami użycia w zdaniu, a także definicjami obu słów, przygotowanymi przez naszą redakcję. Możesz też zadać nam swoje pytanie językowe w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

zwierze

Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz zwierze to rzadko używana w języku polskim postać rzeczownika zwierz, odmienionego w mianowniku lub bierniku liczby mnogiej. Za jego pomocą określamy wielkie, szczególnie dzikie zwierzę lub bestię.

Przykłady poprawnej pisowni

Gdy szliśmy przez las, wyobrażałam sobie, że otaczają nas przeróżne tajemnicze zwierze.
Dwa dzikie zwierze podeszły do obozu podróżników, niezrażone ogniem ani obecnością człowieka.
Trzymaj się blisko mnie, nie wiesz, jakie groźne zwierze mogą kryć się w lesie.


Poprawna pisownia

zwierzę

Poprawna pisownia, znaczenie: zwierzę z kolei to wyraz o dwóch znaczeniach. Po pierwsze, jest to odmieniony w mianowniku, bierniku oraz wołaczu rzeczownik, oznaczający organizm cudzożywny o komórkach eukariotycznych, nieposiadających ściany komórkowej. Niekiedy mówimy tak również w przenośni na człowieka brutalnego, nieokrzesanego. Zwierzę to również czasownik, a konkretnie odmieniona w pierwszej osobie liczby pojedynczej czasu przyszłego forma czasownika zwierzać, oznaczającego: mówić komuś w zaufaniu o swoich sprawach, problemach, przeżyciach.

Przykłady poprawnej pisowni

Labrador to bardzo łagodne, lecz jednocześnie szalenie mądre zwierzę.
Zwierzę, które jeszcze pół roku temu było dramatycznie wychudzone, dziś jest szczęśliwym psiakiem, żyjącym w domu z ogrodem.
Jeśli zwierzę Ci się z moich problemów, to zrobię to w tajemnicy, rozumiesz?
Chyba zwierzę mu się z tego, co ostatnio mi się przytrafiło.


Niepoprawna pisownia

zwieże

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

zwieżę

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

zwjerze

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

zwjerzę

Niepoprawna pisownia