Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: nazywamy tak wszystkich członków należących do harcerstwa. Dawniej terminem tym określano również czyjegoś dobrego przyjaciela, kompana, powiernika, bliską osobę. Niekiedy także tego zwrotu używa się w stosunku do strażaków – ochotników.
Korzenie powyższego rzeczownika sięgają aż do języka prasłowiańskiego. Posiadał on określenie drug, posiadające znaczenie podobne do dzisiejszego. W miarę ewolucji językowej, polszczyzna przejęła ten termin, modyfikując go na druch, jednak ostatecznie za poprawną formę przyjęto wariant zapisywany przez h, który używany był na Ukrainie i stamtąd został zapożyczony.
Wyraz druh to wyjątek od zasady, nakazującej zapis ch na końcu wyrazów. Jego pisownię może uzasadnić jednak inna reguła, która mówi, że jeśli w innej formie tego samego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych h wymienia się na ż, to należy je zapisać. W tym przypadku zachodzi wymiana druh – drużyna.
Przykłady poprawnej pisowni
Wszyscy usiedliśmy wokół ogniska, a wtedy druh rozpoczął swoją opowieść.
Druhowie z OSP w Łowiczu zapobiegli pożarowi ogromnego terenu leśnego, należy im się nagroda.
Paweł był moim druhem, moim najlepszym przyjacielem.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Może ciocia była harcerką i stąd wiedziała? Zresztą to słowo kiedyś było 100 razy bardziej popularne niż obecnie, więc w sumie ciocia już na starcie miała przewagę w tym zakładzie 😀
Założyłam sie z ciocią że pisze sie druch i przegrałam XC
Druh
Druh.
Druh jest poprawnie
Dla mnie druh
Odpowiedź dla Gość: Jest dobrze. To wyjątek.
chyba to nie jest dobrze…
Więc jak ???
DrucHu czy druhu
Druh