Obie przedstawione na tej stronie wyrażenia, czyli zarówno z działa, jak i zdziała są bezbłędne, jednak ich znaczenie jest zupełnie różne, dlatego nie można stosować ich wymiennie. Aby nie popełnić błędu polegającego na użyciu niepoprawnej formy polecamy lekturę przygotowanych przez naszą redakcję definicji oraz przykładów użycia każdego z tych wariantów w zdaniu. W razie gdyby okazało się to niewystarczające przypominamy, że nasza redakcja odpowiada na pytania użytkowników zadane w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

z działa

Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie z działa to konstrukcja złożona z przyimka z oraz rzeczownika działo, odmienionego w dopełniaczu liczby pojedynczej lub w bierniku liczby mnogiej. Działem nazywamy broń palną, o kalibrze co najmniej 20 mm. W utworach literackich często określano tak armatę.

Przykłady poprawnej pisowni

Strzał z działa laserowego sprawił, że przeciwnik momentalnie upadł na ziemię.
W oddali usłyszeli pojedynczy wystrzał z działa – wiedzieli, że to sygnał do ataku.
Pojedynczy strzał z działa był w stanie zburzyć majaczącą w oddali wieżyczkę.


Poprawna pisownia

zdziała

Poprawna pisownia, znaczenie: zdziała to z kolei odmieniona w trzeciej osobie liczby pojedynczej oraz w czasie przyszłym forma czasownika zdziałać. Oznacza on: osiągnąć coś przez działanie.

Przykłady poprawnej pisowni

Jeśli czujesz, że rozkłada Cię przeziębienie, napij się grzanego wina – zdziała ono cuda.
Nasza drużyna pozostaje liderem i faworytem grupy, ale z taką grą niewiele zdziała na turnieju.
Nie łudź się, że antybiotyk wzięty na zwykłe przeziębienie cokolwiek zdziała.