Oba wyrażenia funkcjonują na co dzień w języku polskim, jednak pomimo bardzo zbliżonej wymowy, oznaczają zupełnie coś innego. Należy zatem zapoznać się z ich znaczeniami i zasadami ich używania w wypowiedziach, w czym z pewnością nieocenione będą definicje i przykłady praktycznego użycia, które przygotowała nasza redakcja. Przypominamy również o możliwości zadawania nam pytań językowych w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

darz

Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz darz to odmieniony w drugiej osobie liczby pojedynczej, w trybie rozkazującym, czasownik darzyć. Oznacza on: mieć w stosunku do czegoś lub kogoś jakieś uczucie czy przekonanie, czuć coś do kogoś, obdarowywać kogoś czymś. Słowo to wywodzi się od rzeczownika dar, stąd wskazany jest tu zapis przez rz (zachodzi oboczność rz:r).

Przykłady poprawnej pisowni

Darz moją córkę zawsze taką miłością, jak w dniu ślubu.
Nie darz jej sympatią, jeśli nie chcesz, ale przynajmniej ją szanuj.
Darz swoich rodziców szacunkiem, zasługują na niego.


Poprawna pisownia

dasz

Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie dasz to z kolei czasownik przechodni dokonany dać odmieniony w drugiej osobie liczby pojedynczej, w czasie przyszłym. Dać to inaczej: wręczyć, ofiarować coś komuś, pozwolić, umożliwić coś.

Przykłady poprawnej pisowni

Czy dasz mi znać jak dotrzesz do domu?
Jestem pewna, że będzie zachwycona, gdy dasz jej ten prezent.
Jeśli dasz mi na niego namiary, to zaraz do niego zadzwonię i wszystko załatwię.