Niepoprawna pisownia, wyjątek: może być poprawne w formie chciał, bym, na przykład: Chciał, bym towarzyszył mu w podróży dookoła świata.
Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie to w języku polskim należy zawsze zapisywać razem. Uzasadnia to reguła nakazująca łączny zapis osobowych form czasownika z cząstkami -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście. Jest to jedyna poprawna forma zapisu powyższego zwrotu.
Chciałbym oznacza posiadanie chęci, pragnienia – zarówno posiadania czegoś, jak i życzenia, by coś się wydarzyło, zadziało, lub też wręcz przeciwnie – zakończyło. Jest to odpowiednio odmieniona forma czasownika chcieć. Występuje w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w rodzaju męskim oraz w trybie przypuszczającym.
Przykłady poprawnej pisowni
Chciałbym nie musieć nigdy stąd wyjeżdżać.
W przyszłości chciałbym założyć firmę zajmującą się tworzeniem i sprzedażą aplikacji na urządzenia mobilne.
Chciałbym aby problem rozmnażania bezdomnych zwierząt został wreszcie zauważony przez władze miasta.
Chciałbym, Chciałby, chcieliby – to pewnie dla niektórych trudna sprawa i przy pisaniu pojawia się w głowie myśl jak to zrobić, ale wiadomo że piszemy razem i tyle. Ale na pewno strona przyda się tym co mają wątpliwości.
ja uwielbiam taką starą piosenkę zespołu Formacja Nieżywych Schabuf – „chciałabym, chciała” i przypominając sobie jej tytuł jest mi znacznie łatwiej zapisać poprawnie wszystkie wersje słowa „chciał” + „bym” (łącznie jako chciałbym lub chciałabym)
Np. na pragnęłabym
Na co można zamienić chciałabym?
Dokładnie tak jak napisałeś jest poprawnie.
Jak się piszę przeżyłem
Czy te informacje są pewne?