Poprawna pisownia

bukszpan

Poprawna pisownia, znaczenie: bukszpan to inaczej gryszpan lub gryczpan. Tak nazywa się dekoracyjny, rosnący wolno krzew o drobnych, gęstych, wiecznie zielonych listkach. Z bukszpanu, który wykorzystuje się przeważnie w ogrodnictwie, powstają żywopłoty. Z bukszpanowego drzewa natomiast można wykonać dekoracyjne, żywe rzeźby ogrodowe. Krzew swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim nietypowej ortografii.
Jest 5 możliwości popełnienia błędu ortograficznego w słowie bukszpan. Niepoprawna pisownia dotyczy u oraz sz. Dlaczego? Przede wszystkim wyraz bukszpan jest wyjątkiem ortograficznym. Odstępstwo polega na pisowni sz, a nie rz. A jak wiadomo w języku polskim zawsze po spółgłosce pisze się rz. W przypadku słowa bukszpan pisownia jest identyczna, jak wymowa. Zamiast rz pisze się więc poprawnie sz.
Słowo bukszpan wywodzi się od bukszprytu. Natomiast etymologia wskazuje na korzenie w dawnym niemieckim dialekcie i połączenie dwóch wyrazów: buchs + span. Stąd też bukszpan pisze się przez u.

Przykłady poprawnej pisowni

Bukszpan do roślina długowieczna, która rośnie powoli, ale może osiągnąć wysokość nawet 9 m.
Obwódka z bukszpanu nadaje się doskonale do obramowania różanej rabaty, żółte i ciężkie drewno bukszpanowe znalazło zastosowanie w przemyśle do wyrobu zabawek.


Niepoprawna pisownia

bókszpan

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

bukrzpan

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

bukżpan

Niepoprawna pisownia