Obie formy są poprawne i zależą od kontekstu, nie należy jednak stosować ich wymiennie! Najprawdopodobniej pisownia, która Cię interesuje to ból – sprawdź obie definicje, aby poznać szczegółowo znaczenie obu słów.

Poprawna pisownia

ból

Poprawna pisownia, znaczenie: bólem nazywamy nieprzyjemne lub przykre odczucia fizyczne, choć słowo tyczyć się może także sfery emocjonalnej i psychicznej i oznaczać zmartwienie, smutek lub nieprzyjemne wrażenie. Wyraz ten zapisujemy zawsze przez ó zamknięte, gdyż zachodzi oboczność – litera ó wymienia się na jedną z liter: a, o lub e, na przykład: ból bo boli (np. boli mnie noga). Lista synonimów słowa ból zawiera słowa takie jak: boleść, udręka cierpienie, lecz również wyrażenia tyczące się sfery psychicznej: smutek, rozpacz, żal, zmartwienie, opłakiwanie i żałoba.


Poprawna pisownia

bul

Poprawna pisownia, znaczenie: pisane przez u otwarte może stanowić wyraz naśladujący odgłos gotującego się płynu lub zanurzania czegoś lub kogoś w wodzie (chodzi tu o zwrot dźwiękonaśladowczy bul bul bul). Może być to także forma słowa bulić (czyli inaczej: dużo lub słono za coś płacić), a także forma słowa bula, oznaczającego metalową kulę służącą do gry w petankę lub wybrzuszenie na stoku.

Przykłady poprawnej pisowni

Ból po stracie małżonki był dla niego tak ogromny, że sam żył jeszcze tylko pół roku.
W życiu bym nie pomyślał, że prosty zabieg stomatologiczny może się wiązać z takim bólem.
Ból nie musi towarzyszyć temu zabiegowi – na wyraźne życzenie pacjenta nasza klinika zapewnia bezpłatne znieczulenie.