Obie formy są poprawne i zależą od kontekstu. Sprawdź definicje, aby poznać szczegółowo znaczenie obu słów. Pamiętaj, że z racji na różne znaczenie obu słów nie mogą być one używane zamiennie – użycie niepasującego do kontekstu zdania zawsze będzie błędem językowym!
Poprawna pisownia, znaczenie: poprawne jako forma słowa ciało (miejscownik odpowiadający na pytania: o kim? o czym?). Ciało to organizm ludzki lub zwierzęcy jako całość, zwłoki, tkanki obrastające szkielet człowieka lub zwierzęcia, obiekt lub substancja o określonych właściwościach, w matematyce: dowolny zbiór co najmniej dwóch elementów.
Przykłady poprawnej pisowni
Karol cały wieczór myślał o ciele modelki, którą widział tego dnia na plaży nudystów.
W zdrowym ciele zdrowy duch, więc może rusz się, zamiast zalegać cały dzień przed telewizorem!
Przy ciele denata policjanci znaleźli ostry przedmiot, którym prawdopodobnie ktoś pozbawił go życia.
Poprawna pisownia, znaczenie: cielę to młode krowy albo żubra, zaliczane do ssaków, a także zwierząt roślinożernych. W języku potocznym używa się go do określenia osoby, która jest niezaradna i nierozgarnięta. Słowo cielę należy zapisywać przez -ę na końcu. Według zasad polskiej ortografii, nazwy młodych istot rodzaju nijakiego, występujące w mianowniku, a także bierniku liczby pojedynczej, należy zapisywać przez samogłoskę -ę. Doskonałymi przykładami będą: cielę, źrebię, szczenię czy dziecię.
Przykłady poprawnej pisowni
Mojej koleżance, która mieszka na wsi, uciekło cielę na podwórko. Nie mogła go złapać, więc wszyscy starali się jej w tym pomóc.
Dzięki pomocy weterynarza przyszło na świat cielę. Gdyby nie on, prawdopodobnie zwierzę by nie przeżyło.
W gospodarstwie moich znajomych urodziło się ubiegłej nocy nowe cielę. Poród odbył się bez komplikacji.
Okeeej!