Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: słowo gżegżółka oznacza kukułkę, czyli średniej wielkości ptaka, który jest pasożytem lęgowym i podrzuca innym swoje jajka.
Gżegżółka należy zapisywać przez podwójne ż. Jest to wynikiem jego historycznej pisowni i etymologii – słowo to zostało częściowo zaczerpnięte z języka czeskiego, gdzie zapisywano je w formie żeżhule, żeżhulka. Jednocześnie dodanie g na początku to najpewniej zapożyczenie z języka pruskiego lub litewskiego, gdzie znajdujemy słowo geguże. Ich złożenie dało początek gżegżółce.
Przykłady poprawnej pisowni
Gżegżółka to jedno z tych słów, które są wyjątkami i często pojawiają się na różnych egzaminach.
Nie mam wątpliwości, że ten ptak to gżegżółka, bo podrzucił do tego gniazda swoje jajko.
Gżegżółka, która mieszka w tym parku, wydaje swoje bardzo charakterystyczne kukanie każdego dnia.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: polskie nazwisko Grzegrzółka.
Niepoprawna pisownia
To jest bardzo częsty błąd! Większość osób po pierwszym „g” stawia właśnie „rz”. Wydaje nam się to logiczne, bo jest wiele takich słów w języku polskim. Ja się już jednak nauczyłam, że poprawny zapis to właśnie „gżegżółka”.
Dzięki akurat jadę na dyktando wojewódzkie i się zastanawiałam. Zaczynam lubić te stronę dziękuję
Dobre wyjaśnienie
To jest ciekawe słowo bardzo – oznacza ludową nazwę kukułki. Czyli ptaka lotnego innymi słowy, pisze się zawsze dwa razy przez „ż”. A co ciekawe, jest jeszcze drugie znaczenie pisowni przez dwa „ż” – jest to postać literacka z Gałczyńskiego.
Śmieszne słowo, dwa razy „ż” z kropką i oba po „g”, gdzie przecież zasada mówi, że powinno być „rz”, czyli podwójny wyjątek w jednym słowie, w sam raz na rozgrzewkę na dyktando, można na jednym słowie 2 błędy zrobić, lepiej go chyba nie wpisać już w sumie 😉