Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: gwarowe określenie ptaka – kukułki.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: polskie nazwisko „Grzegrzółka”.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: gwarowe określenie ptaka – kukułki.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: polskie nazwisko „Grzegrzółka”.
Niepoprawna pisownia
Nasza redakcja bezpłatnie i szybko odpowiada na wszystkie pytania językowe!
Twój komentarz i nasza odpowiedź pojawią się po moderacji, najcześciej w ciągu 1 godziny.
Informacja: nie ingerujemy w treść komentarzy, dlatego nie ponosimy odpowiedzialności za błędne porady językowe w nich zawarte. Komentarze są moderowane jedynie pod kątem związku z tematem, poprawnej ortografii i interpunkcji.
Celem dla którego powstała niniejsza publikacja było merytoryczne omówienie zagadnienia poprawnej pisowni, poprzez odpowiedź na pytanie: piszemy grzegżółka czy gżegżółka? W serwisie JakSięPisze skupiamy się przede wszystkim na wyjaśnianiu jaka jest grzegżółka definicja, jak również przedstawiamy wyczerpujące informacje co do tego jaka jest dla grzegżółka zasada pisowni. Naszym czytelnikom dajemy również możliwość konsultacji online udzielanej przez naszych redaktorów w sekcji komentarzy, znajdującej się pod każdym opracowaniem. Sprawnie funkcjonująca wyszukiwarka słów oraz narzędzie do sprawdzania pisowni (korekta językowa długiego tekstu) to dodatkowe funkcjonalności pomocne w codziennej pracy z językiem polskim. Dzięki temu w razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego jak piszemy grzegżółka albo po prostu szukając grzegżółka słownik nasz serwis to pewny wybór, w którym znalezienie satysfakcjonującej odpowiedzi graniczy z pewnością. Wysoką użyteczność oferujemy również chcącym sprawdzić dłuższy tekst lub mającym wątpliwości wymagające konsultacji ze specjalistą z naszej redakcji.
To jest bardzo częsty błąd! Większość osób po pierwszym „g” stawia właśnie „rz”. Wydaje nam się to logiczne, bo jest wiele takich słów w języku polskim. Ja się już jednak nauczyłam, że poprawny zapis to właśnie „gżegżółka”.
Dzięki akurat jadę na dyktando wojewódzkie i się zastanawiałam. Zaczynam lubić te stronę dziękuję
Dobre wyjaśnienie
To jest ciekawe słowo bardzo – oznacza ludową nazwę kukułki. Czyli ptaka lotnego innymi słowy, pisze się zawsze dwa razy przez „ż”. A co ciekawe, jest jeszcze drugie znaczenie pisowni przez dwa „ż” – jest to postać literacka z Gałczyńskiego.
Śmieszne słowo, dwa razy „ż” z kropką i oba po „g”, gdzie przecież zasada mówi, że powinno być „rz”, czyli podwójny wyjątek w jednym słowie, w sam raz na rozgrzewkę na dyktando, można na jednym słowie 2 błędy zrobić, lepiej go chyba nie wpisać już w sumie 😉