Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: jest to wyraz, który w języku polskim może pełnić dwie funkcje. Pierwsza z nich to funkcja zaimka, który może zastąpić konieczność określenia źródła, przyczyny czegoś, ale również miejsca, w funkcji pytajnej oraz służy do zadawania pytań o kierunek lub miejsce, z którego rozpoczął się jakiś ruch lub działanie. Drugą funkcją, jaką może pełnić ten zwrot jest funkcja wykrzyknienia, które zastępuje partykułę nie, zaprzeczając temu, co ktoś zasugerował.
W polszczyźnie jedyną poprawną formą zapisu powyższego wyrażenia jest pisownia łączna oraz przez s. Pomyłki w jego zapisie mogą wynikać z niedostatecznie starannej wymowy i próby udźwięcznienia spółgłoski s do głoski z, jako że wymowa s i t bezpośrednio po sobie może stanowić trudność dla naszego narządu mowy.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie wiem skąd najlepiej wyruszyć w naszą podróż – ode mnie czy od Ciebie.
Ależ skąd! Nigdy w życiu nie zdradziłabym mu Twojego sekretu!
Powiedział wczoraj, że słyszał o zbliżającej się redukcji etatów, ale nie chciał przyznać, skąd to wie.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Bardzo fajne i pomysłowe rozwiązanie dylematu „SKĄD”.
Ciekawe… co na to… 'pani ministra’ ?
Z kond jesteś / czy z skąd jesteś
Skąd do kąd tak jest poprawnie
To chyba też ten problem dość często spotykany i faktycznie ten błąd z literką z się pojawia i trochę osób tak właśnie piszę i potem się to błędnie wszystko utrwala, więc na pewno trzeba szybko poprawiać jak ktoś tak robi.
Z kąd widzę bardzo często u znajomych i zawsze ich poprawiam i odsyłam link do słownika, dzięki temu, że tu są błędy wypisane mogę też łatwiej pokazywać, żeby wydzieli, że piszą niepoprawnie
Język polski naprawdę nie jest prosty – coś o tym wiem, bo próbuję trochę uczyć swojego chłopaka, który jest Austriakiem. Zadaje różne pytania, na przykład dlaczego piszemy „skąd”, skoro piszemy też na przykład „z kim”. Czasami nie umiem mu wyjaśnić…
Z kąd znikąd ? Czy skąd s nikąd…w/G mnie zawsze z kąd.
Wtedy również poprawna będzie wyłacznie forma „skąd”.
a na przykład jeżeli chcemy napisać- … kieruje się do dębu na ulicy marszałkowskiej ?
a mi pisali na messengerze ze z kad sie pisze …
Dziękuję za informację
Nareszcie wiem jak to napisać…
Zgoda, jest ok