Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: pisownia tego przyimka niekiedy nastręcza bardzo wiele trudności. Należy jednak zapamiętać, że w czasach współczesnych zasady pisowni polskiej dopuszczają jedynie zapis łączny z przedrostkiem s. Co ciekawe, do roku 1936 prawidłową formą zapisu powyższego wyrazu było z pod. Dopiero przeprowadzona w tym roku reforma ortograficzna zmieniła reguły obowiązujące w polszczyźnie i nakazała, by przedrostkiem stało się s i by przyimki z nim pisane były razem.
Spod ma wiele znaczeń. Możemy używać go jako wyrazu komunikującego o ruchu lub działaniu z miejsca położonego niżej lub głębiej niż opisywany rzeczownikiem obiekt, o przybywaniu lub pochodzeniu z miejsca położonego w pobliżu większej miejscowości (na przykład spod Lublina) lub też o spoglądaniu, przyglądaniu się pod czymś, co mamy nad oczami, na głowie. Co więcej, używamy go, by przekazać informację o podleganiu pod jakiś znak zodiaku, ale także o podleganiu pod wspólną władzę lub też o wyzwoleniu się z zakresu jakichś lub czyichś oddziaływań.
Przykłady poprawnej pisowni
Przyjechał do mnie aż spod zachodniej granicy – to musi być miłość.
Dzieci nieufnie przyglądały się gościom spod jednakowych czapek z daszkiem.
Przeraziłam się, bo zobaczyłam wydobywający się spod telewizora dym.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Głupio, że tak zmieniają i mieszają jakieś mądre głowy tfu językoznawcy. Jak już robią, że inna forma jest poprawna to powinni też pozostawiać poprzednią jako poprawną, komu właściwie by to przeszkadzało?
Poprawne jest sformułowanie „spod”, chociaż niemal wiek temu poprawna była forma „z pod”. W sumie nie wiedziałem o tym – to bardzo ciekawe! Dobrze, że już wiem jaki jest poprawny zapis. Mam nadzieję, że nie będzie mi się mylić!
już wiem;)