Poprawna pisownia, znaczenie: wziąć to nic innego jak aspekt dokonany czasownika brać, który może występować w znaczeniach takich jak: chwycić, nabyć, zdobyć, pobrać, przyjąć, podjąć się, pokonać, zażyć, zostać pobitym, użyć, uznać za coś, czy dokonać. Pisownia wziąć zakończona -ć wynika z tego, że słowo to jest częścią rodziny słów takich jak: podjąć, ująć, objąć czy jąć. Co istotne, słowa zakończone na -ć podlegają innej odmianie, niż te kończące się na -ść.
Poprawną pisownię tego słowa można łatwo zapamiętać wymieniając słowa wziąć na brać, nie zaś wziąść na braść. Popularna błędna forma zapisu wziąść powstaje na ogół w wyniku podobieństwa do innych czasowników zakończonych na -ść, jak na przykład: usiąść, przyjść czy pójść. Do synonimów słowa wziąć zaliczamy między innymi: zabrać, podjąć, zażyć i zastosować.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie mogę wziąć teraz telefonu do ręki, bo pracowałem przy samochodzie i moje ręce są całe brudne.
Nie dasz rady wziąć tych toreb z zakupami na raz, lepiej weź tylko część z nich.
Czas wziąć się do roboty, bo do końca projektu zostały już tylko trzy dni a my nadal go nie ukończyliśmy.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Poprawnie piszemy: możesz wziąć.
możeśż wziąść czy możesz wziąć
Zasada pisowni wziąć jak dla mnie klarowna i w zupełności wystarczająca, dziękuję za pomoc z językiem polskim.
Super opracowanie. W końcu ktoś wyjaśnił dokładnie czemu właściwie jedna forma jest poprawna a druga nie, bo wszędzie jest tylko że wziąć, ale już nie ma nigdzie informacji czemu właściwie wziąść jest błędne.
Poprawna jest forma „wziąć” i podobno w ten sam sposób powinno się również mówić. Dawniej wymawiało się jednak „wziąść” i chyba stąd te współczesne błędy w zapisywaniu. Ja na szczęście zawsze stosuję „wziąć” – i w mowie, i w piśmie.
Właśnie. Dlaczego to sposób w jaki uczyłem się jeszcze w szkole jest niepoprawny. Może jest tak jak z liczebnikami porządkowymi: uczono mnie pisania „1-szy” a potem Gazeta W. wymyśliła „1. „
taki zapis, bo gdyby było wziąść to by się wymieniało na braść, a się nie wymienia 😉 dlatego właśnie wziąć
Czemu taki zapis?