Obie formy są poprawne i zależą od kontekstu, nie należy jednak stosować ich wymiennie, ponieważ pomorze lub Pomorze przez rz i pomoże przez ż oznaczają zupełnie co innego! Zobacz przykłady poniżej i przeczytaj definicję znaczeń. Nadal nie wiesz której formy użyć? Jesteśmy do Twojej dyspozycji – po prostu napisz komentarz, a my postaramy się pomóc tak szybko jak to możliwe!

Poprawna pisownia

Pomorze

Poprawna pisownia, znaczenie: w najpopularniejszym znaczeniu jest to kraina historyczna na terenie Polski i Niemiec, choć termin może oznaczać również nazwę osady w Polsce lub nazwę jeziora w Polsce – we wszystkich tych znaczeniach zapisujemy Pomorze wielką literą w myśl zasady, że nazwy własne krain geograficznych, a także obiektów topograficznych i geograficznych zawsze zapisujemy w ten sposób.
Co istotne, istnieją także sytuacje, w których zapiszemy pomorze małą literą – pierwsza z nich, to kiedy mamy na myśli krainę położona nad morzem, druga zaś jeśli jest to forma słowa pomór, oznaczającego zaraźliwą chorobę świń i drobiu lub masowe umieranie na skutek choroby zakaźnej – inaczej epidemia lub zaraza. W kwestii zapisu w tym znaczeniu zapisujemy zawsze przez rz ponieważ pomorze wywodzi się z rodziny wyrazu morze.

Przykłady poprawnej pisowni

Pomorze dzielimy na dwa regiony – Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie.
Pomorze w obrębie Polski obejmuje trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie.
W zeszłym roku byliśmy na wycieczce po Europie, zaś w tym wakacje spędzamy na Pomorzu.


Poprawna pisownia

pomoże

Poprawna pisownia, znaczenie: pisane przez ż to forma czasownika pomóc, a konkretnie jego 3 osoba liczby pojedynczej czasu przyszłego prostego (on, ona lub ono pomoże). Słowo w tej formie używane jest jako czasownik określający pomoc, ratunek, bądź okazane wsparcie – ponieważ tyczy się czasu przyszłego komunikujemy w ten sposób pomoc, która dopiero zostanie udzielona.
Wyłączny poprawny zapis to ten z użyciem ż. Wynika on z oboczności, gdzie głoska ż wymienia się na głoskę g w słowie pomoże wymienianym na pomagać.

Przykłady poprawnej pisowni

Bartek pomoże mi rozwiązać zadanie matematyczne, z którym nie umiem poradzić sobie sam.
Tata obiecał, że pomoże mi w odrobieniu pracy domowej, z którą zmagam się już od trzech dni.
Proszę uruchomić ponownie komputer, jeśli to nie pomoże proszę wykonać kroki opisane na trzeciej stronie instrukcji dołączonej do programu.