Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz ten zawsze należy zapisywać jako wyszedłem. Jest to męskoosobowa odmiana czasownika wyjść, pojawiająca się w pierwszej osobie liczby pojedynczej w czasie przeszłym. Używają jej jedynie mężczyźni.
Wyjaśnienia, dlaczego używać należy słowa wyszedłem, należy szukać m. in. w bliskoznacznych poszedłem i historycznym rozwoju języka polskiego. Prasłowiańskie słowo, które następnie przekształciło się w poszedł, wymagało wypowiedzenia głosek sz oraz dł, które następnie zostały połączone z pomocą samogłoski e. Jednocześnie, rozpatrując odmianę całego słowa, skoro poprawna jest forma 3 osoby liczby pojedynczej on poszedł, to – zgodnie z zasadami koniugacji – w pierwszej osobie liczby pojedynczej dodajemy końcówkę -em i słowo brzmi poszedłem. W analogiczny sposób rozpatrzyć można wyszedłem, które w trzeciej osobie liczby pojedynczej przyjmuje formę wyszedł.
Jednocześnie warto zauważyć, że od niepoprawnego wyszłem nie można utworzyć logicznego czasownika w trzeciej osobie liczby mnogiej, gdyż musiałby brzmieć on wyszł.
Wyszedłem to dokonany czasownik wyjść w pierwszej osobie liczby pojedynczej, w czasie przeszłym. Oznacza, iż podmiot mówiący opuścił jakieś miejsce. W przenośni może odnosić się do sytuacji, w której podmiot mówiący był postrzegany w specyficzny sposób przez otoczenie (wyrażenie wyszedłem na).
Przykłady poprawnej pisowni
Wczoraj wyszedłem z pracy o pół godziny później, niż zamierzałem, gdyż moja szefowa chciała ze mną porozmawiać.
Nigdy wcześniej nie wyszedłem na głupka w jej oczach, niestety dzisiaj musiał być ten pierwszy raz.
Nie udał mi się spacer, gdyż ledwie wyszedłem z domu, zaczął padać deszcz, więc musiałem wrócić.
Oczywiście wyszłam to jedyna poprawna pisownia.
Wyszłam
Czy wyszedlam
Wyszłem
Nie wyszedłem.
Jak napisać, ja aż tak źle też nie wyszłem czy wyszedłem?
tamto bo weszłem to wszedłem anie wyszedłem ja pisałem
bo weszłem to wszedłem anie wyszedłem
ale jak wyszedłem skoro wszedłem?
Jak pisać to słowo?