Choć oba wyrazy, szczególnie w języku mówionym, łatwo jest ze sobą pomylić, to warto zapamiętać znaczenie obu, ponieważ obie przedstawione niżej formy – tj. zarówno tuż (przez ż), jak również tusz (przez sz) są poprawne. Warto przy tym zaznaczyć, iż są to różne słowa, gdzie każde z nich stanowi inną część mowy i powinno być stosowane w innej sytuacji – z czego wynika również niemożliwość ich zamiennego stosowania! Wybór słusznej pisowni zawsze powinien zależeć od kontekstu zdania. Zobacz nasze przykłady i przeczytaj definicję obu znaczeń, a następnie podejmij właściwą decyzję.

Poprawna pisownia

tuż

Poprawna pisownia, znaczenie: tuż to przysłówek, którego znaczenie to: blisko, prawie, w bezpośredniej bliskości czasowej lub przestrzennej. Jego cechą charakterystyczną jest to, że nie ma on formy wyższej i najwyższej. Często występuje on w konstrukcji podwójnej tj. tuż-tuż, oznaczającej bliskość jakiegoś wydarzenia.

Przykłady poprawnej pisowni

Sierpień się kończy, to znaczy, że początek roku szkolnego już tuż-tuż.
Lokalizacja mojego nowego mieszkania jest świetna – tuż obok znajduje się basen, siłownia i kilka podstawowych sklepów.
Choć pierwszy raz przyjmowałam sama pacjentów, pomagała mi świadomość, że tuż obok znajdował się bardziej doświadczony lekarz.
Święta już tuż-tuż.


Poprawna pisownia

tusz

Poprawna pisownia, znaczenie: tusz natomiast to rzeczownik, oznaczający rodzaj farby wodnej, używanej najczęściej do napełniania wkładów w długopisach. Jest to także nazwa ilustracji bądź malowidła wykonanej tuszem, kosmetyku – barwnika do malowania rzęs (którego inna nazwa to mascara) oraz kąpieli z wykorzystaniem prysznica.

Przykłady poprawnej pisowni

Mój nowy tusz do rzęs jest fantastyczny – doskonale je wydłuża i rozdziela.
Niestety nie będę mogła wydrukować Ci tego dokumentu, skończył mi się tusz w drukarce.
Nie zapomnij kupić tuszu do naszych pieczątek.
Dziś po raz pierwszy zaaplikowałam swój nowy tusz do rzęs, jak Ci się podoba?


Niepoprawna pisownia

tósz

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

tóż

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

turz

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

tórz

Niepoprawna pisownia