Obie formy są poprawne i zależą od kontekstu, nie należy jednak stosować ich wymiennie! Zobacz przykłady poniżej i przeczytaj definicję znaczeń. W przypadku, gdyby nasze wyjaśnienia i przykłady okazały się niewystarczające lub niezrozumiałe zachęcamy do pozostawienia komentarza pod artykułem – staramy się pomagać we wszystkich problemach związanych z językiem polskim.

Poprawna pisownia

tak że

Poprawna pisownia, znaczenie: zatem, dlatego, więc, tak więc. Dodatkowym rodzajem konstrukcji jest zapis tak że z użyciem przecinka, przed słowem że. W takiej sytuacji mamy tu przykład wprowadzenia zdania podrzędnego, mającego pokrycie z wymową – jeśli w niej występuje przerwa na oddech (pauza), wtedy analogicznie także i w zapisie powinniśmy zapisać przecinek.

Przykłady poprawnej pisowni

Wewnątrz jaskini było niesamowicie ciemno, tak że nic nie było widać.
Jarek bardzo się przemęczył grając dodatkowe mecze w ten sam dzień, tak że kolejnego dnia miał problemy z normalnym chodzeniem.
Kończą nam się środki finansowe, tak że zmuszeni będziemy do zakończenia naszej podróży dookoła świata przedwcześnie.


Poprawna pisownia

także

Poprawna pisownia, znaczenie: także to nieodmienna partykuła, której używamy chcąc zakomunikować, iż orzeczenie dotyczy nie tylko danego elementu, lecz również innych. W przypadku zapisu razem także stanowi synonim dla zwrotów takich jak również i też.

Przykłady poprawnej pisowni

Nasz radca prawny prowadzi nie tylko sprawy rozwodowe – zajmuje się także sprawami gospodarczymi.
Posprzątałem nie tylko swój pokój, okiełznałem także garaż i kuchnię, mimo, że mnie o to nie prosiliście.
Objechałem całą Azję, w tym także udało mi się odwiedzić mój wymarzony cel – Japonię.