Prawo hazardowe w Polsce nie jest skomplikowane, o ile gracz dobrze zapozna się z ustawą regulującą tego typu rozrywkę w naszym kraju. Wszelkie odpowiedzi i zagadnienia w kwestii regulacji hazardu w Polsce zawiera treść ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku. Ustawa o grach hazardowych określa warunki urządzania gier i zasady ich prowadzenia oraz reguluje kwestie opodatkowania tego typu rozrywki. W tym artykule dowiesz się więcej o regulacjach gry hazardowej w Polsce i sprawdzisz objaśnienia ustawy razem z nami.

Ustawa hazardowa – co to jest?

Kamień milowy w temacie hazardu ustanowiono w 2009 roku. Wtedy wprowadzono Ustawę hazardową, która od momentu jej wejścia w życie miała regulować rynek gier hazardowych na pieniądze. Ustawa obowiązuje do dnia dzisiejszego, a wszelkie kwestie dotyczące urządzania i prowadzenia rozgrywek na realne środki są w niej objaśnione i szczegółowo opisane. Dzięki temu, gracze mogą cieszyć się dostępem do różnorodnych form rozrywki, w tym także online, dostając darmowe krecenia bez depozytu, bonusy powitalne czy środki na start.

Każdy chcąc wejść do gry na pieniądze oraz instytucja chcąca świadczyć usługi rozgrywek na pieniądze musi dostosować się do wymagań Ustawy. Reguluje ona sposób urządzania gier, zasady rywalizacji, kwestie opodatkowania i licencji na grę.

Legalność hazardu w Polsce

Kwestie legalności hazardu w Polsce ustala treść wspomnianej Ustawy hazardowej. Ona uwzględnia katalog gier dozwolonych i legalnych w kraju. Ustalono, gdzie można grać i na jakich zasadach. Ustawa wymusiła stworzenie list stron dozwolonych i zakazanych, w których rozgrywka nie jest dozwolona.

Oto lista gier, w które można legalnie grać w naszym kraju:

  • Gry liczbowe – uczestnicy typują liczby, znaki lub inne wyróżniki. Wygrana zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek. Przykłady to gry typu Lotto.
  • Loterie pieniężne – uczestnicy nabierają udziału przez zakup losów lub innych dowodów uczestnictwa. Nagrodami są wyłącznie pieniądze.
  • Gra telebingo – uczestnicy kupują dowody uczestnictwa zawierające przypadkowe zestawy liczb lub znaków z góry ustalonego zbioru. Losowanie odbywa się jako audycja telewizyjna.
  • Nagrody mogą być pieniężne lub rzeczowe – uczestnicy typują liczby, znaki lub inne wyróżniki. Wysokość wygranej zależy od stosunku wpłaty do wygranej. Przykładem może być ruletka.
  • Gry w kości – oparte na rzucaniu kośćmi, jak Craps czy Yahtzee.
  • Gra bingo pieniężne – uczestnicy nabierają udziału poprzez zakup przypadkowych zestawów liczb, a nagrody są wyłącznie pieniądze.
  • Gra bingo fantowe – nagrody są rzeczowe.
  • Loterie fantowe – uczestnicy nabierają udziału przez zakup losów lub innych dowodów uczestnictwa. Nagrody są wyłącznie rzeczowe.
  • Loterie promocyjne – uczestnicy nabierają udziału poprzez zakup towaru, usługi lub innego dowodu uczestnictwa. Nagrody mogą być pieniężne lub rzeczowe.
  • Loterie audioteksowe – uczestnicy nabierają udziału poprzez odpłatne połączenie telefoniczne lub wysłanie wiadomości tekstowej. Nagrody mogą być pieniężne lub rzeczowe.

Legalna gra w towarzystwie wspomnianych wyżej rozgrywek jest legalna, jeśli mowa o stronach z odpowiednią licencją i regulacjami zgodnymi z treścią Ustawy hazardowej.

Ustawa hazardowa a kasyna online

Najwięcej kontrowersji Ustawa hazardowa z dnia 19 listopada 2009 (Dz. U. z 2017 r. poz. 88, z późn. zm.) budzi w kwestii rozgrywek na platformach kasyn online. Zgodnie z prawem i na podstawie wspomnianej ustawy, działalność kasyn internetowych w Polsce jest ściśle regulowana, a dostęp do stron spoza Polski może być ograniczony. Oznacza to, że polscy gracze nie będą mogli korzystać z zagranicznych kasyn na licencjach szanowanych przez Unię Europejską, mimo że jesteśmy jej oficjalną częścią.

Ministerstwo Finansów akceptuje grę w jedynym kasynie Totalizatora Sportowego. Nie ma więc możliwości, by grać na innych platformach, bo te są stale blokowane i trafiają na listę stron zakazanych.

By stać się legalnym operatorem kasyna na Polskim rynku, firma musi przejść przez kosztowny proces legalizacji. Musi uzyskać licencję MF i opłacić licencję. Musi spełnić wymagania techniczne i przepisy dotyczące reklam i promocji.

Ochrona graczy dzięki Ustawie hazardowej

Ustawa hazardowa z 2009 roku zakłada na operatorów gier obowiązek zapewniania środków ochrony graczy. Mowa tutaj o kwestiach zabezpieczania danych, ale nie tylko. Każda instytucja świadcząca usługi hazardowe musi dać swoim graczom dostęp do narzędzi ograniczania rozgrywki i opcji samodzielnego ustanawiania limitów i stawek. Wymagana jest również informacja społeczności o istotności gry odpowiedzialnej. Aspekty odpowiedzialnej gry obejmują świadomość graczy wobec ryzyka i legalności rozgrywki.

Ustawa hazardowa ma chronić wszystkich uczestników gier. Organy regulujące i nadzorujące hazard mogą nadzorować działalność obrotów i weryfikować ich zgodność z przepisami. Niestosowanie się do wymagań określonych w treści ustawy może prowadzić do nałożenia znaczących kar finansowych na firmy uprawiające nielegalny lub niezgodny z przepisami hazard online i stacjonarnie.