Poprawna pisownia, znaczenie: jest to czasownik, który w języku polskim ma bardzo wiele znaczeń. Za jego pomocą określamy zaprzestanie trzymania czegoś ręką, sprawienie, że coś będzie poruszać się, lecieć lub płynąć, pozwolenie komuś na odejście, wyjście czy też wejście gdzieś, wypuszczenie z siebie czegoś, sprawienie, że coś (na przykład plotka) będzie krążyć wokół ludzi, uruchomienie jakiegoś urządzenia, nadanie danego programu lub informacji w telewizji lub radiu, połączenie danego miasta, osiedla czy też wsi z siecią komunikacyjną poprzez skierowanie tam jakiegoś środka lokomocji czy też ustąpienie pod naciskiem i otworzenie się bądź pęknięcie. W odniesieniu do roślin puszczenie to wydanie nowych pędów, liści lub korzeni.
Wyraz ten zawsze zapisujemy przez u. Jego etymologia nie jest stuprocentowo poznana, choć w językach słowiańskich występują wyrazy o podobnym znaczeniu i zapisie, na przykład w języku czeskim pojawia się sformułowanie pustit. Ostateczna pisownia czasownika puścić została ustalona w 1936 roku podczas wielkiej reformy ortograficznej i zapis ten funkcjonuje do dziś.
Przykłady poprawnej pisowni
Możesz już mnie puścić. Nie bój się, na pewno nie spadniesz.
Nie mogę się doczekać, kiedy mój storczyk puści wreszcie jakieś pędy.
Obiecała, że postara się puścić w niepamięć jego zachowanie, jeśli nigdy się ono już nie powtórzy.
Niepoprawna pisownia
Tak jak tu pokazujemy – puścić przez u otwarte.
Jak się piszę poprawnie. Teraz możecie puścić, czy póscic czterech pancernych
Jak dla mnie, to jest to oczywiste, że pisze się właśnie w ten sposób
aha czyli znowu nie istnieje zasada pisowni, która by tłumaczyła z jakiego powodu właśnie taka pisownia jest poprawna a przez ó kreskowane jest błędem
Dziękujemy za miły komentarz i jesteśmy do usług 🙂
Jako pomoc jest to świetna stronka, Polecam dla tych co nie wiedzą jak się pisze poprawnie słówka.:)
Dzięki 🙂
dzięki
To bardzo fajna strona. 🙂