Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: po prostu posiada wiele znaczeń, do których zaliczamy: szczerze, bezpośrednio, otwarcie, w sposób oczywisty, prosty, bez niepotrzebnych komplikacji, niewymagający uzasadnienia. Oznaczać może również: zwyczajnie, bez uzasadnienia, w sposób oczywisty, jak również: jedynie, tylko, nic więcej.
Ponieważ po prostu stanowi wyrażenie przyimkowe (składające się z przyimka po połączonego z przysłówkiem prostu) podlega zasadzie ortograficznej mówiącej, że przyimki z rzeczownikami, liczebnikami, przysłówkami, a także zaimkami piszemy zawsze osobno – dlatego należy zapisywać po prostu wyłącznie w taki sposób. Jeśli chodzi o wyrazy pokrewne to dla tego wyrażenia jest to wyraz prosty. Poniżej przygotowaliśmy praktyczne przykłady użycia w zdaniach, które powinny pomóc w zapamiętaniu poprawnej pisowni. W chwili niepewności pomocne może być także przywołanie podobnych wyrażeń, również zapisywanych rozdzielnie jak na przykład: po cichu, po ciemku lub po polsku. Przypominamy też, że w sekcji komentarzy nasza redakcja odpowiada na wszystkie pytania językowe czytelników.
Przykłady poprawnej pisowni
Może przestaniesz owijać w bawełnę i powiesz po prostu o co Ci właściwie chodzi?
To co tu się wyprawia to jest po prostu niebywałe!
Przestań analizować i kalkulować, po prostu zrób to co intuicyjnie uważasz za słuszne.
Przestań ryczeć, weź się w garść, wyjdź na kort i po prostu pokaż swojej przeciwniczce na co Cię stać!
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Wydaje mi się, że to jednak trudno pisać razem, bo to są dwa odrębne słowa więc takie pisanie razem to raczej mało zrozumiałe. Ale w sumie to wiadomo, że każdy inaczej pewnie na to patrzy i inne problemy z ortografią ma.
Piszemy to rozdzielnie, to raczej jedno z prostszych wyrażeń, ale wiadomo, że każdy musi od czegoś zacząć 😛
Wśród moich znajomych jest wiele osób, które zapisują to słowo źle. Ciągle muszę ich poprawiać! Dobrze, że są takie strony jak ta – na których można sprawdzić o jaką zasadę chodzi i wyjaśniać wszystko lepiej.
Ej a mi się podoba bardzo to co ktoś niżej w komentarzy poradził:
piszesz: wprost a nie w prost, więc po prostu… ups… nie działa przez analogię, taki właśnie to ten język polski pokomplikowany, a sama porada z komentarza? Cóż – bezużyteczna
Oooo no tak! Moje ulubione słowo, które zawsze sprawiało mi wielkie problemy. Pociesza mnie fakt, że nie jestem jedyna i mnóstwo ludzi ma taki sam problem 😀 z pewnością ta stronka pomoże w poprawnej pisowni.
Istnieje taka reguła w języku polskim, że przyimki z rzeczownikami, liczebnikami, przysłówkami oraz zaimkami zapisujemy zawsze osobno. „Po prostu” to wyrażenie przyimkowe, stąd taki jego oddzielny zapis.
Wprost a nie w prost. Wiec poprostu a nie po prostu.
ja tam po prostu piszę tak jak mi dyktuje intuicja, czyli w tym wypadku akurat zawsze rozdzielnie tak jak radzicie 😛
dziena! :PP