Współcześnie w języku polskim dopuszcza się używanie obu powyższych form, należy jednak zapamiętać, iż każda oznacza coś innego i zatem powinna być stosowana kiedy indziej. Wynika z tego ważne zastrzeżenie – mianowicie obu tych form nie należy stosować wymiennie, gdyż będzie to błąd językowy. Zachęcamy do zapoznania się z definicjami obu wyrażeń, a także przykładami ułatwiającymi zapamiętanie w jakim kontekście używa się każdej z form. W przypadku pytań przypominamy, że nasza redakcja stara się odpowiadać na wszystkie komentarze użytkowników.
Poprawna pisownia, znaczenie: pisane osobno wyrażenie ponad to to dawne połączenie przyimkowe, które powoli wychodzi już z użycia. Stosowało się je zamiennie do konstrukcji więcej niż, zaś oznaczało ponad coś.
Przykłady poprawnej pisowni
Nigdy nie lubił tej pracy i nigdy nie robił nic ponad to, co było absolutnym minimum.
Gdybym tylko wiedział, że tak mało brakuje do zamknięcia zbiórki wpłaciłbym coś więcej ponad to, co wpłaciłem do tej pory.
W zeszłym miesiącu dochód wyniósł 200 złotych a w tym 100 złotych ponad to.
Poprawna pisownia, znaczenie: ponadto jest partykułą, która w zdaniu nawiązuje do poprzedniego kontekstu wypowiedzi i wprowadza nową informację na omawiany już wcześniej temat. Należy zapamiętać, że po tym wyrazie nie należy stawiać przecinka, bez względu na miejsce, które zajmuje w zdaniu. Znaczenie ponadto pisanego łączne jest tożsame z: oprócz tego, w dodatku, poza tym.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie chcę żebyś wracała sama tak późno, te okolice są niebezpieczne, a ponadto wieczorem ma być burza.
Ostatnia susza nie pozwoli na wyrośnięcie grzybów, a ponadto okoliczne gęstwiny nigdy nie sprzyjały ich zbiorom.
Jestem mądry, a ponadto jestem bogaty i przystojny.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
No to jednak częściej formą poprawną będzie „ponadto”, a „ponad to” pisane osobno to jakaś zaszłość językowa, coś co stosowało się kiedyś a od stosowania obecnie się odchodzi
Kolejny raz wszystko zależy od kontekstu… Język polski jest naprawdę bardzo trudny! Zapisujemy „ponad to”, gdy jesteśmy ponad czymś, albo „ponadto”, gdy chcemy jeszcze coś wtrącić do zdania. Fascynujące!
Super aplikacja 🙂