Obie poniższe formy pisowni, czyli póki oraz puki formalnie są poprawne, nie powinno się ich jednak stosować wymiennie, ponieważ oznaczają odmienne rzeczy. W większości przypadków właściwy będzie wybór pisowni póki, jednak zawsze wybór ten jest zależny od kontekstu zdania. Aby podjąć decyzję zapoznaj się z przedstawionymi definicjami znaczeń, a jeśli nadal masz wątpliwości, pomocne będą nasze przykłady użycia w zdaniu.
Poprawna pisownia, znaczenie: spójnik o znaczeniu: dopóki.
Przykłady poprawnej pisowni
Póki nasza nauczycielka nie wróci nie wolno nam wyjść z klasy.
Nie wypuszczę Cię póki nie skończysz jeść wszystkiego, co masz na talerzu.
Póki muzyka grała impreza trwała, ale jak tylko zespół przestał od razu wszyscy sobie poszli.
Poprawna pisownia, liczba mnoga od słowa puk (oznaczającego pukanie lub stukanie) lub rzadziej także jako forma słowa puka o znaczeniu: biała muszelka z naturalnym otworem używana do wyrobu ozdób.
Przykłady poprawnej pisowni
Muszę pojechać do serwisu, ponieważ słyszę podejrzane puki, kiedy jadę moim autem po nierównościach.
Te puki w zawieszeniu zaczynają mnie coraz bardziej drażnić.
Co to za puki? Słyszysz to samo co ja?
nie mówi się puki tylko stuki barany… ewentualnie stuki puki
Poprawnie będzie: póki co czekamy.
Nadzieja ze frekfencja zmieni wynik.Puki co czekamy.
Póki czas, puki czas? Pukać a póki to jednak coś innego i tutaj używamy charakterystycznego kółeczka. Jednak w sumie obie formy w niektórych sytuacjach mogą być poprawne, ale trzeba wiedzieć, że oznaczają coś innego.
Poprawione, wkradł się błąd w postaci literki „ł”, która wprowadzała w błąd (najwidoczniej nasz redaktor miał „gorszy dzień”), ale już wyjaśnienie w nawiasie było jak najbardziej prawidłowe. Przepraszamy za problem!
„PUKI”, to liczba mnoga od słowa pułķ????? No błagam, przecież liczba mnoga od słowa pułk, to pułki, a nie puki!!!Poprawcie to, bo mieszacie młodym ludziom w glowach;)
Dziękuję za pomoc.