Obie poniższe formy tj. pokaże (przez ż), jak również pokarze (przez rz) są poprawne, warto jednak zauważyć, iż oznaczają zupełnie różne słowa (nie znaczą tego samego), stąd też nie można ich stosować zamiennie! Wybór poprawnej formy zawsze zależy od kontekstu zdania, jednak częściej poprawną formą będzie pokaże (przez ż). Zobacz nasze przykłady i przeczytaj definicję każdego ze znaczeń, a następnie samodzielnie podejmij decyzję. Jeśli mimo naszych wskazówek nie wiesz które słowo będzie poprawne zostaw komentarz i postaramy się pomóc.

Poprawna pisownia

pokaże

Poprawna pisownia, znaczenie: forma słowa pokazać (w tym przypadku jest to czasownik w 3 os. l.poj w czasie przyszłym prostym). Znaczeniem pokaże jest dać coś zobaczyć lub wykonać w czyimś towarzystwie jakąś czynność w sposób taki, żeby ta osoba mogła się jej nauczyć.

Przykłady poprawnej pisowni

W dniu dzisiejszym nasz technik Krzysztof pokaże nowym pracownikom w jaki sposób używa się naszej linii produkcyjnej.
Pożyjemy, zobaczymy. Na koniec i tak czas pokaże kto miał rację – ja czy Ty.
Chodźmy do garażu, pokażę Ci moją kolekcję samochodów zabytkowych, które właśnie remontuję.


Poprawna pisownia

pokarze

Poprawna pisownia, znaczenie: forma czasownika pokarać w liczbie pojedynczej, czasie przyszłym i trzeciej osobie rodzaju niemęskoosobowego. Znaczenie tego słowa to: karać kogoś albo ukarać kilka osób po kolei. Do synonimów zaliczyć możemy słowa ukarze i skarze.

Przykłady poprawnej pisowni

Powiem tak mimo kontuzji mam nadzieję, że los mnie mnie w ten sposób nie pokarze i wrócę jeszcze silniejszy niż dotychczas.
Jeśli będziesz zachowywał się tak nonszalancko życie w końcu Cię pokarze, zobaczysz!
Mój chłopak pokarze Cię za te wszystkie drwiny i nieprzyjemne sytuacje, których z Twojej strony doświadczyłam.